"Най-прекият път към щастието е да живееш добродетелно. Това е достатъчно, за да е душата на човек в хармония, а оттам произлизат и другите радости в живота", казва римският философ Сенека. Тази и още стотици негови мъдрости, които могат да преобърнат мисленето ви в днешния материален свят, ще достигнат до вас с новата книга "Сенека и разумното щастие". Сборникът, със съставител София Петрова, е дългоочакваният том 4 от поредицата "Философия за всеки". На голям читателски интерес се радват останалите заглавия от серията: "Сократ и изкуството на диалога", "Конфуций и търсенето на пътя" и "Соломон и мъдростта на вековете". Чрез тези книги издателство „Милениум“ се стреми да възроди интереса към извечните прозрения на знаменитите мъдреци в човешката цивилизация. Поредицата "приземява" сложната философия и я прави близка и понятна на всеки читател.
Първите страници на премиерния том са посветени на биографията на Сенека и на основните тези, към които се е придържал. Следват 44 разказа, които представят неговата философия, отнасяща се към универсалните човешки проблеми и стремежи. Тези кратки притчи са изключително подходящи както за ученици, които тепърва прохождат в дебрите на сериозната мисъл, така и за онези, които обичат проникновените истории. За финал са синтезирани всички афоризми на големия мъдрец, с които можете да блеснете като ерудит във всяка дискусия.
Луций Аней Сенека (4 г. пр.Хр. – 65 г. сл.Хр.) е един от най-видните римски мислители и пръв представител на т.нар. Нова стоа – заключителния етап от историята на стоицизма. Произхожда от аристократичен род – баща му е ретор. За да даде по-добро образование на децата, той се преселва в Рим, където учители на младия Сенека са Сотион и Атал, чиито идеи са близки на стоицизма. Заради забележителните си ораторски умения Сенека бързо добива славата на красноречив трибун и мъдрец. Влиза в Сената по времето на Калигула, койтоу обзет от завист заради една от речите на философа, заповядва да го екзекутират. Жената на Клавдий – Месалина, също настоява за смъртта му, но вместо това той бива пратен на заточение, а след смъртта й, по молба на Агрипина, става учител и наставник на Нерон.
Значително място в етиката на Сенека заемат понятията „добродетел“, тълкувано като основна цел на всеки човек, и „въздържание“, приемано като единствен път за постигане на свободата. Според мислителя човек, устремен към удоволствия и трупане на богатство, не е свободен. За римския стоицизъм е характерна още и идеята, че провидението направлява света, а „действието на духа е движещата сила на всички неща”.
БИБЛИОМАНИЯ
Мъдрецът Сенека в 44 притчи
Излезе том 4 от хитовата поредица на „Милениум” „Философия за всеки“
0 коментара
Все още няма коментари