15 милиона годишно ще са необходими, за да може експерименталният научен проект за изкуствен дъжд да се превърне в целогодишна оперативна програма. Такива са изчисленията на екипа от експерти, който работи по опитите за изваляване в Североизточна България.
„Промените в климата изискват търсенето на все по-иновативни решения в борбата със засушаването и техниката за промяна на времето, използвана за увеличаване на валежите от определени облачни типове чрез въвеждане на аерозолни микроскопични частици, което безспорно е едно от тях. Въпросът е, че за да се оцени ефектът от него за конкретните региони, са необходими минимум три години за изследвания и събирането на статистически значими данни“, коментира експертът Денислав Бончев.
До момента тази техника ефективно се използва най-вече в арабските страни. Там отделяните средства са в пъти повече от цитираните 15 милиона. В ОАЕ е отделен и награден фонд от 1,5 милиона долара само за научни разработки в областта на борбата със засушаването и климатичните промени.
Все още няма коментари