Най-старите и най-големи панелни сгради ще получат предимство в дейностите по санирането, реши Министерският съвет. По-напред в списъка ще бъдат и блокове с доказани конструктивни проблеми, застрашаващи живота на хората в тях.
Следва да се търси компактен ефект на дейностите. Например - насочване към целева група сгради в определени квартали и др., препоръчва правителството. При оценката на подадените заявления през 2016 г. общините трябва да третират с приоритет многофамилните жилищни сгради, строени по индустриален способ, като предимство се дава първо на сградите над 36 самостоятелни обекта, а след това на тези под 36 самостоятелни обекта, строени по индустриален способ. Припомняме, че до този момент първите по ред бяха и първи по право.
Министерският съвет направи промени в постановлението за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Националната програма за енергийна ефективност.
С промените в обхвата на програмата като допустими за финансиране от 1 януари 2016 г. се включват още два вида многофамилни жилищни сгради:
► строените по индустриален способ: ЕПЖС (едропанелно жилищно строителство), ППП (пакетно-повдигани плочи), ЕПК (едроплощен кофраж), пълзящ кофраж и разновидностите им - на три или повече етажа от минимум 6 до 36 самостоятелни обекта с жилищно предназначение;
► масивни жилищни сгради, проектирани преди 26 април 1999 г., на три или повече етажи с шест или повече самостоятелни обекти с жилищно предназначение.
Тези сгради са допустими за финансиране само в случаите, когато попадат извън обхвата на проектните предложения на общините по приоритетна ос 1 и приоритетна ос 2 на Оперативна програма “Региони в растеж” 2014-2020.