Ръководството на Българския Лекарски съюз /БЛС/ уведоми здравният министър Москов ,че съсловната организация няма да бъде постави подписа си под Националния рамков договор, в който се предвижда въвеждането на пръстовите отпечатъци в системата на здравеопазването.
Истината обаче е, че искаме не искаме от април т.г. ще влизаме в болница и аптека само с пръстов отпечатък. Въпреки недоволството на хората, много лекари и фармацевти, че едва ли не ни третират като потенциални престъпници и с тези отпечатъци грубо потъпкват личните ни интереси.
Държавата няма никакво намерение да се откаже от споменатата идея. Експерти на МЗ убеждават, че с пръстовите отпечатъци по-лесно ще се контролира източва ли се Здравната каса и продават ли се лекарства под масата.
Тъй че не остана много време – до началото на април всяка болница и аптека трябва задължително да си купи апарат за пръстова идентификация. След което устройството ще се свърже със софтуера на Здравната каса. В момента тече самата процедура по обществена поръчка за избор на изпълнител в касата на това нововъведение. С помощта на софтуер пръстовият идентификатор ще се преобразува в код от числа, под който всеки ще фигурира в регистрите на НЗОК. Така, когато влезем в болница или купуваме лекарства, ние ще оставяме следа.
„По този начин всичко може да бъде проследено. Дали някъде в някоя аптека някой се опитва да прави паралелен износ с фиктивни рецепти”, заяви зам.-министърът Ваньо Шарков.
Пациентите и бизнесът продължават да приемат с негодувание решението на здравното министерство. Според фармацевти затруднени ще бъдат пациентите, които не могат сами да си купят рецепта. За тях снемането на отпечатъци е излишна бюрокрация.„Това ще увеличи още повече опашките. В случая с хосписите, със старческите домове. Там няма роднини, там медицинските сестри обикновено получават лекарства на болните и възрастните хора. Това ще създаде голямо затруднение. Да не говорим как ще бъде третиран като престъпник един човек в кома”, смята Николай Костов, председател на Асоциацията на собственици на аптеки.
Бившият здравен министър Стефан Константинов направи на пух и прах идеята
на Петър Москов за пръстовите отпечатъци. Според него това е висша форма на идиотизъм. Защото те могат да създадат лични семейни драми.„ Влизаме в болница, кабинет и аптека с пръстови отпечатъци. Няма отказване, това било реформата. Те не били лична информация, всичко се преобразувало в кодове. Аз пък се замислих, какви ситуации може да се получат с тази „не лична“ информация. Я си представете, че осиновено дете, което не е знаело това цял живот, отиде да вземе лекарствата на майка си и хоп, сюрприз – вие нямате роднинска връзка!“, разсъждава бившият здравен министър. Или без да е осиновено, отиде да вземе лекарствата на баща си и след десетилетия научи, че това не е биологичния му баща (че и самия баща научи това) ??! Аз просто така си питам, знам, че независимите български медии тези въпроси не ги вълнуват.
Пациентски организации пък твърдят, че хаос и известна нервност може да има само в началото.
„Това е една възможност да се упражни контрол в реално време какво точно се случва на пациента”, смята Пенка Георгиева, пациентска организация „Заедно с теб". Вземането на отпечатъци няма да важи за пациентите със спешни случаи.
Все още няма коментари