Около 500 участници пеят и танцуват в Златоградския ареален комплекс на Делювите празници, а 160 самодейци от района в традиционни носии и алафранги влязоха в различни персонажи като бозаджия, глашатай, латернаджия, чорбаджия и др. за традиционната възстановка на един пазарен ден от преди век, който връща хората във времето на Възраждането.
„Все повече туристи се обличат с традиционни носии и се получава празненство, което е неповторимо“, каза шефът на Етнографския комплекс в Златоград Александър Митушев. Чаршията има все повече поръчки за народни носии от туристите. Около 5000 туристи са напълнили хотелите в района за празника.
Пазарният ден бе съчетан с откриване на оригинална археологическа експозиция
Археологът Никола Дамянов показа автентични римски стели и надгробни камъни, доказващи с кръстовете под земята скритото християнство. Те са част от внушителната колекция от археологически артефакти на Митушев, с която предстои да се открие първият частен археологически етнографски музей с над 460 автентични артефакти, откупувани от него. На представянето професор Николай Овчаров изобличи изкусни фалшификати, които Митушев купил за колекцията за автентични. Той прегледал колекцията му и
открил фалшификат на глинена лампа във формата на утроба, която, ако била истинска, щяла да бъде световна сензация
При внимателен преглед обаче е открит подписът на съвременник, който я изработил. „В отдел на бъдещия музей ще покажем умело направени фалшификати. Правенето на фалшификати се превръща в един от най-доходоносните бизнеси в света, това не подминава и България - иманярите и колекционерите си пробутват 70-80% фалшива продукция“, каза Овчаров. Той показа уникална каменна плоча, купена от антиквар от София, която, ако бе истинска, променя българската история. На камъка са изковани имената на цар Симеон, неговия външен министър чергобиля Мостич и цар Борис. „Консултирахме се с много специалисти, за да го разобличим, умело е направен класически фалшификат от съвременен каменоделец“, разказа Овчаров.
Все още няма коментари