20% от хората страдат от алергия към слънцето, наречена още соларен дерматит. Представлява заболяване на кожата, причинено от повишена чувствителност към слънчевите лъчи. Най-податливи на заболяването са малките деца и хората със светла кожа. Кожата на подрастващите е по-чувствителна, отколкото тази на възрастните.
Други уязвими групи са бременните жени и тези, които злоупотребяват със солариум. Симптомите на пръв поглед невинаги са забележими. В началото се наблюдава леко зачервяване на кожата. Това обикновено се случва в зоните на лицето и горната част на гърдите, но е възможно да се наблюдава и по ръцете, краката и други части на тялото. Може да се появи и малък кожен обрив или мънички точици, подобни на лунички. Причините за появата могат да бъдат най-различни. Често те възникват при хора, които се стремят към активен отдих и се излагат на слънце незащитени продължително време.
При поставяне на диагноза слънчева алергия най-важно е да се предпазвате от излагане на слънце. Това ще намали оплакванията и риска от влошаване. Специфичното лечение зависи от вида на алергията. При по-леки състояния може да слагате студени компреси на местата с обриви или да вземете студен душ. При лек уртикариален обрив могат да се използват кортикостероидни кремове или антихистамини. При по-тежки случаи консултацията с лекар е задължителна.
Във всички случаи е много важно да използвате слънцезащитни продукти с фактор на защита по-висок от SPF 20 и да покрива както UVA, така и UVB спектъра. Трябва да се излагате постепенно на слънце – започнете с няколко минути още през пролетта.
Всеки пети с алергия към слънцето
0 коментара
Все още няма коментари