Ако често треперите от студ, дори температурите да не предполагат това, тялото ви сигнализира за определен проблем. Ще опитаме да ви спестим редица главоболия със следните съвети:
Твърде сте слаби
Хората с нисък ИТМ (индекс на телесна маса) по-често усещат студ в крайниците и цялото тяло. Ако не се храните добре, не разполагате и с мастна тъкан, която да ви предпазва от студа. В този случай вашият метаболизъм не отделя достатъчно топлина.
Страдате от недостиг на желязо
Желязото изпълнява изключително важна функция за пренос на кислород в организма. Процес, който помага и за регулирането на телесната температура. Ниското съдържание на желязо води не само до хронична умора, но и до реакции към студ, дори и при нормални температури.
Проблеми с щитовидната жлеза
Един от първите симптоми, че имате проблем с щитовидната жлеза, е усещането, че ви е студено, и то непрекъснато. Това е сигурен признак на хипотиреоидизъм и липсата на адекватна функция на щитовидната жлеза. Обърнете внимание на този проблем, тъй като постепенно метаболизмът ви ще се забави, и освен студ е възможно да наддадете и в килограмите.
Недостиг на сън
Липсата на сън е една от най-честите причини за усещането за студ. Често недостатъчното спане засяга контрола на температурата на тялото, тъй като ви липсва достатъчно енергия. След безсънни нощи сте склонни да ядете и по-голямо количество бързи въглехидрати, за да постигнете баланс на занижената си работоспособност.
Недостатъчен прием на вода
Липсата на достатъчно вода е свързана с постигането на баланс в температурата на тялото. В случай че пиете твърде малко вода, е напълно възможно да сте изключително чувствителни към студа, дори и да нямате основателни причини за това.
1 коментара
Базисен температурен тест на Бърнс
2016-06-11 23:00:44
Отговори
«Клетъчното здраве зависи от три фактора: непрекъснато постъпване на биологично активни вещества, кислорода и хормоните на щитовидната жлеза» – пише американският д-р Broda Otto Barnes (1906-1988), който почти петдесет години наред изучавал щитовидната жлеза. Кислороден глад на клетките и непълноценна дейност на щитовидната жлеза настъпват при дефицит на йод.
Като резултат от проучванията се появил и тест БТТБ, с помощта на който човек може сам да определи състоянието на своята жлеза: нормалната температура точно 10 минути трябва да се държи в рамките на 36.56°– 36.78°.
Температура, по-ниска от 36.56° говори за понижена дейност на щитовидната жлеза – хипотиреоза.