От състоянието на езика могат да се направят важни заключения за общото здравословно състояние на организма.Промяната на формата и цвета му може да е сигнал за нарушени функции в тялото ни или заболяване. Здравият език е бледорозов, гладък и влажен. Повърхността му е равномерна. Диагностиката по езика се практикува от хилядолетия в източната медицина. Тя е развита в традиционната китайска медицина и в индийското учение аюрведа. Как обаче да знаем кое е нормално и кое не? Важно е да си създадем навика редовно да го наблюдаваме, съветват лекари. Така по-лесно ще се ориентираме, ако има промени.
Самоконтролът се прави най-добре сутрин на гладно. Не трябва да си миете зъбите, нито да закусвате. Не бързайте също да пушите или да пиете кафе. Вземете огледало и застанете на добре осветено място срещу прозореца. Изплезете езика и го разгледайте добре. Първо се уверете дали цветът не се отклонява от нормалния бледорозов. Второто, за което трябва да следите, е формата. Огледайте дали езикът не е отекъл или подпухнал, дали няма удебелявания, или пък не се е свил. Важно е също на кое място се наблюдават промените – на върха, в средата, отстрани или в основата. Всяка част от езика се свързва с определен орган или група органи. Обикновено най-често впечатление ни прави обложеният език. Ако слоят е лек и равномерен, няма повод за тревога. Стане ли слоят по-плътен и оцветен в жълто-бяло или кафеникаво, по-добре е да се консултираме с лекар. Ако езикът освен обложен е и воднист, лепкав или сух, това е признак за нарушена функция на някой от вътрешните органи. Дебелият бял слой на обложения език по правило е индикация за настинка или смущения в стомашно-чревния тракт. Бяло облагане по дължина в средата сочи проблем с панкреаса. Гъбичната инфекция в организма се издава чрез жълтеникаво-бял слой. Ако облагането е по-скоро жълто, трябва да прегледаме черния дроб или жлъчката. Същият симптом се наблюдава понякога и при температура.
Кафявото облагане е признак за общи смущения в храносмилането или промени в стомашно-чревния тракт. Ако е съпроводено с леко подуване, може да е налице слабост на бъбреците. Ако кафеникавият слой е само от едната половина на езика, може да имаме възпаление на средното ухо от същата страна. Бледият език с червени петънца може да насочи лекаря към диагноза, свързана с дихателните пътища, например астма. Червеният език, който изглежда като „лакиран“, издава хронично заболяване на черния дроб. Интензивно червено оцветяване се наблюдава при скарлатина. Сивият език е признак за малокръвие. Най-неприятно е оцветяването в черно. То сочи слабост на имунната система и може да е предвестник на тежки заболявания като левкемия. Тъмният слой върху езика може да се дължи и на лечение с някои антибиотици. Ако езикът е подут и отстрани има отпечатъци от зъбите, най-вероятно щитовидната жлеза не функционира в достатъчна степен или пък човекът има проблеми с черния дроб. Внезапното му осезаемо подуване е знак за алергия. Проблемите със сърцето пък могат да се издадат чрез удебелените вени отдолу на езика. Неравномерното бяло облагане, съпроводено с отпечатъци от зъби по страните, може да ни насочи към смущения в храносмилането и объркване в хормоналната система. При язва човек обикновено има сух език, който отстрани е лепкав като глина. Сухият, изтръпнал език е признак за обезводняване. Екстремната сухота в устата може да е свързана със заболяване на слюнчените жлези. Ако само езикът е сух, а устните по ръба са напукани, трябва да се провери кръвната захар. Възможно е човекът да има диабет.
Все още няма коментари