Вече сме в сезона, свързан с разпространението на комари и кърлежи и пренасяните от тях болести.Проф. Тодор Кантарджиев дава няколко полезни съвета как да се предпазим от опасните насекоми. „След всяко излизане и контакт с тревни площи в градска среда и в природата децата и възрастните трябва да се проверяват за наличие на кърлежи по тънките места на кожата – сгъвката на краката, подмишниците, врата и главата. Кърлежът трябва да бъде отделен и ако е в градска среда, междублоково пространство или парк, възрастните трябва да вземат еднократно 2 таблетки от 200 mg доксициклин, а децата макролиден антибиотик 10 мг на кг еднократно. Това намалява с единадесет пъти възможността да се развие някаква бактериална кърлежово-пренасяна болест“, коментирай той. Според професора най-честата болест, пренасяна от кърлежите, е лаймската, следвана от марсилската треска в южните и източните области на страната и на трето място – ерлихията, кръстена на Пол Ерлих.
„Това са бактериални кърлежово-пренасяни болести, за които профилактиката е еднократното вземане на антибиотик при сваляне на кърлежа, което е много важно. Освен това през последните години сме наблюдавали, особено по хода на пътя на прелетните птици, някои пренасяни от кърлежи болести, които не са характерни за нашата среда, като например случаи на кърлежов енцефалит. Важно е кърлежът да се свали много бързо – до 12-24 часа кърлеж, намиращ се на кожата на човек, не заразява. Ако бъде свален преди този период, той не предава инфекция“, успокоява специалистът. „Трябва да се следи за поява на мястото на ухапване на петно. Много силно черното петно е характерно за марсилската треска, а появата на еритема хроникум мигранс, хроничната еритема е петно, което расте, като започва от 1 см и може да достигне 15 см, и е характерно за лаймската болест. Освен това трябва да се наблюдава за наличието на подути лимфни възли близо до мястото на ухапването. Затова съветвам хората да се подготвят за лятото, да засядат пред прозорците и в градините си лавандула, да предвидят комарници и репеленти срещу комари. Когато посещават или вършат работа на места, където има много комари, е добре да използват по две памучни фланелки, тъй като една не предпазва“, допълва още професорът.
„Нашата страна е заобиколена от държави, в които има доста случаи на т. нар. нилска треска, или треска Западен Нил. През миналите години са регистрирани десетки починали от възпаление на мозъка от тази инфекция в Сърбия, Гърция и другите съседни на нас страни. В България е необходимо да се вземат мерки срещу комарите, които нормално живеят при нас и ни хапят през летните месеци, като пренасят тази опасна треска, която може да доведе до възпаление на мозъка. През последните десет години в нашата страна беше внесен т. нар. тигров тропически комар, който може да разпространява треската Чикунгуня, жълта треска, треска Денга и Зика, характерни за тропическите области. Когато такъв заразен тропически комар с треската Зика ухапе бременна жена, детето е заплашено от недоразвиване на главния мозък“, казва още проф. Кантарджиев.
Все още няма коментари