Болест на Хашимото, или хроничен лимфоцитен тиреоидит на Хашимото - това е името на най-модерното заболяване на щитовидната жлеза. Мръсната среда, некачествените храни, огромното количество продукти на нефта, в това число пластмаси и найлони, които ползваме в съвременния живот, водят до плавно, но неотменно повишаване на разстройствата на щитовидната жлеза.
Според световната статистика поне 10% от хората страдат от хашимото, отделно от това у нас все още има райони с повишена заболеваемост от ендемична гуша - това са планинските региони, където йодният дефицит е бил ярко изявен преди години. Към момента засегнати от проблеми с щитовидната жлеза са 1 милион българи.
Профилактиката с йодирана сол има ефект върху младото поколение, но възрастните носят последствията от недостига на йод в храненето им в ранните години. Заболяванията на жлезата засягат четири пъти по-често жените над 40-50 години. Задължително трябва да се контролират хората, които знаят, че имат наследствен фактор.
Активно трябва да търсят изследване на щитовидната жлеза и бременни жени, пациенти с други автоимунни процеси и, разбира се - ако се забележат някакви изменения и подувания в шията, обясняват ендокринолозите. Ако се стигне до видими изменения обаче, това означава, че проблемът много е напреднал. Операция на щитовидната жлеза по най-съвременни стандарти, които са европейски и американски, трябва да става само ако възелът нараства през 6-месечен период и достигне над 2 см.
По този повод в света има страшно много противоречия. За съжаление, всеки трети човек носи в себе си един скрит рак на щитовидната жлеза, казва се окултен, установен е при достатъчно изследвания в много страни, който не се развива до края на живота. Мястото, на което се е укрил ракът, е най-много до 1 см. Според специалистите най-ефективно ненапредналото заболяване се лекува с лъчетерапия.
Превенцията обаче си остава най-доброто лекарство. Темата за здравословното и балансирано хранене не е нова, но е ключова при поддържане на здравето на щитовидната жлеза. За нормалната й функция е важно не само нивото на йод в организма, но и на другите микроелементи като калций и фосфор. Не на последно място е ролята на витамините. Затова непременно включвайте в менюто си плодове, зеленчуци, млечни продукти, казват експертите. Те съветват още да приемаме допълнително и витаминни комплекси, особено през сезоните, за които е характерен недостигът им за организма, какъвто е есента.
Все още няма коментари