Ако досега не сте имали проблеми с наднормено тегло, но вече сте изправени пред необходимостта да се борите за отслабване, е възможно да се натъкнете на някои явления, свързани с прилагането на по-строги диети.
Един от честите странични ефекти е неприятният мирис от устата. Такъв проблем обикновено се появява при гладуване и при спазване на белтъчни диети. Ако гладувате 3-4 дни, със сигурност ще усетите неприятния мирис, когато си отворите устата. Смята се, че дъхът ви мирише лошо, защото организмът започва да се очиства, но подобно твърдение е твърде спорно. При мнозина от гладуващите всъщност се засилват проблемите със стомаха и неприятният мирис се дължи именно на това. Когато сте на белтъчни диети, лошият дъх най-често е по вина на отделящия се амоняк и кетоните при разпадането на белтъчните молекули.
Запекът е твърде познат на всеки, който спазва белтъчни диети или диети с малко количество фибри. Той е типичен и когато се прилагат монодиети на основа ориз, леща или елда. За да не се стига до този така неприятен момент, е наложително диетата да бъде разчетена така, че да съдържа достатъчно фибри и течности. На всеки, който е спазвал диета за отслабване, е добре познат онзи ужасен момент, в който рухват надеждите, че желаната цел ще бъде постигната. Уж всичко потръгва, килограмите се топят, а в един момент - застой. По същество няма нищо страшно при този ефект и няма причина за обезверяване.
Просто организмът има нужда да се приспособи към новия начин на хранене и да постигне стабилност. При наличие на застой е необходимо да се действа умно и да се подходи професионално, като се нанесат корекции в избора на храните и във физическите занимания. Рязкото понижаване на общите калории обикновено не води до нищо добро.
При хора, имащи хормонални нарушения, може да се получи при спазване на диета, да се забави обмяната на веществата и теглото да не намалява.
Това не бива да се обърква с така нареченото „плато“ – застой. За да бъде избрана правилно диетата в такива случаи, е по-добре предварително да се проведе консултация със специалист, за да не се стига до стрес на организма. Не са никак малко и негативните ефекти, които една диета може да причини върху кожата: сухота, екземи, лош цвят на лицето. Подобни явления са характерни при диети, довеждащи до обезводняване на организма. Водата е най-доброто средство в случая - минимум 2 литра дневно. Съпътстващи диетата могат да са липсата на енергия, слабост, тремор, безсъние или сънливост, нервност. Трябва да сме наясно обаче, че всичко това се получава, когато организмът страда от липса на нужните му вещества, тоест изборът на диета не е достатъчно обмислен и прецизен. Няма универсална диета и това е особено важно да се помни, особено с наближаващия пролетен сезон, когато жените масово се опитват да се вталят за лятото.
Опасните странични ефекти на диетите
Лошият дъх, екземите по кожата и безсънието могат да останат завинаги
0 коментара
Все още няма коментари