Според християнската религия този ден е посветен на Кръщението на Иисус Христос в река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение". Оттук идва и названието на празника - Богоявление.
С Богоявление (Йордановден, 6 януари) завършват Мръсните, или Поганите, дни.
Празникът се нарича още Водици или Водокръщи - на този ден всеки, който иска да е здрав през годината, се окъпва или поне се измива на реката. В навечерието на Йордановден се приготвя последната, трета кадена вечеря. На трапезата се слагат само постни храни. Орехите от Нова година се чупят и по тях се гадае за бъдещето - ако е хубава ядката, ще има здраве. С Йордановден е свързано вярването, че през нощта срещу празника
"небето се отваря" и който си пожелае нещо, то ще се изпълни.
След службата в църквата свещеникът хвърля кръст във вода, а ергените се гмуркат и го търсят. Вярва се, че този, който извади кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив през цялата година. Той обикаля с кръста селото и получава дарове.
Кой празнува на 6-и
Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Данка, Боян, Богдан, Богдана
6 януари - Свето Богоявление
В нощта срещу Йордановден небето се "отваря"
Бог чува и изпълнява всички желания
0 коментара
Все още няма коментари