В Саудитска Арабия преди дни за първи път жените имаха право да гласуват и да бъдат избирани в местната власт. 20 саудитки станаха общински съветници! Това бе историческо събитие за абсолютната монария, в която от януари т.г. царува крал Салман Абдул Азис ал Сауд и в която няма избираем парламент.
Но дори и допуснати във властта, жените в държавата с пуританската уахабитска версия на исляма, ще трябва да бъдат придружавани от мъж, когато трябва да изпълняват официални функции. Събитието постави въпроса тръгва ли новият саудитски владетел Салман по пътя на реформите в консервативната религиозна монархия, която е главен доставчик на петрол за Запада и има силно влияние сред 1,5 милиарда мюсюлмани в света, защото на територията й през 7 век се е зародил ислямът и там са най-важните му светини.
Планът за реформи всъщност бе дело на починалия през януари тази година 90-годишна възраст предишен монарх Абдула ал Сауд , който бе полубрат на сегашния владел Салман. Новият крал смята, че демокрацията по западен образец не е подходяща за саудитското общество и държава, която засега е един от малкото „острови на спокойствие“ в Близкия изток, където опитите за демокрация по чужд модел доведоха до хаос, кървави конфликти и масово нашествие на мигранти към Европа.
Салман е един от седемте братя, чиято майка е любимата съпруга на крал Абдулазис Ибн Сауд – Хаса бинт Ахмед ал Судаири. Той е роден през 1936 г., когато бюджетът на създадената през 1932 г. саудитска държава е разчитал предимно на поклонниците в Мека и Медина, отглеждането на камили и на фурми, а сега е сред най-богатите държави заради огромните приходи от петрола. Новият монарх има репутацията на неподкупен, честен и уважаван арбитър в многолюдното саудитското кралско семейство от 25 000 родственици, 200 от които имат политическо и икономическо влияние в държавата.
Салман бе определен за престолонаследник през юни 2012 г. ."Изглежда новият крал може да се справи с балансирането между движението на обществото напред и уважението към консервативните традиции“, смята Робърт Джордън, бивш посланик на САЩ в Риад и познавач на сложната ситуация в Саудитска Арабия и нейната върхушка. Освен редицата важни министерски постове в кариерата на Салман успешно се вписват и 50 години губернаторство на саудитската столица Рияд, която под негово ръководство се превърна от малко градче в пустинята в мегаполис с население е 4,6 милиона.
И той, като предшественика си, има здравословни проблеми. Опериран бе в миналото от дискова херния и страда от задълбочаваща се старческа деменция. Женен е три пъти и има 10 сина, сред които най-известен е принцът Султан ибн Салман. Той е единственият саудитец, участвал в космическа мисия като астронавт с американската совалка „Дискавъри“. Синовете на Салман са на ръководни постове, а семейството му контролира една от най-големите медийни групировки в арабския свят – „Саудитската група за проучвания и маркетинг“, която издава няколко вестника. Крал Салман назначи за престолонаследник принц Мохамед ибн Найеф, който сега е вътрешен министър.
Вековните консервативни традиции в кралството не пречат много на богатите саудитци да живеят модерно, що се отнася до икономиката, науката, културата и обществения живот, а крал Салман още в началото на царуването си шокира света с невиждана помпозност и лукс, несравними с разкоша на друг монарх или световен лидер. На срещата на групата на държавите Г-20 през ноември т.г. в Анталия той отиде с 65 мерцедеса и 15 камиона багаж, доставени със самолети в турския морски куророт. Супер луксозният хотел „Мардан палас“, където нощувката е 15 000 долара, бе превзет от краля и свитата му от 1000 души, която се разположи в 456 апартамента и пищни резеденции. За сигурността, здравето и храната на краля се грижеха 250 души.
През август саудитският крал шокира Франция и предизвика бурно обществено недоволство с почивката си на Ривиерата. Над 100 000 французи се подписаха под петиция против затварянето със съгласието на местните власти на обществения плаж „Мирандол“ във Валари заради кралското присъствие. За придвижването на краля и дамите от харема му от вилата до плажа бе построен специален временен лифт. Това лято престолонаследникът на крал Салман – Мохамед бин Найеф – разгледа с интерес прочулата се със скандалните оргии на бившия италиански премиер Силвио Берлускони вила „Чертоза“ на остров Сардиния. Британският „Дейли мейл“ научи, че крал Салман иска да я купи за 500 милиона евро.
Явно, че консервативното кралство Саудитска Арабия, под владичеството на новия крал Салман ще се променя в духа на времето, макар и с малки предпазливи стъпки, за да се запази стабилността в държавата.
Саудитският монарх шокира света с невиждана помпозност и лукс
Крал Салман дари жените с глас и право на власт
Владетелят и харемът му превзеха френската Ривиера, построиха им лифт до плажа
0 коментара
Крал Салман
Все още няма коментари