Почти всеки втори пенсионер в България живее в риск от бедност и социално изключване. Това сочи докладът за адекватността на пенсиите на Европейската комисия.
Последните данни са за 2022 г. Те показват, че в риск от бедност са 45,5% от хората на 65 и повече години у нас. Показателят се подобрява малко спрямо предходната 2021 г., когато този дял на възрастните на ръба на мизерията е бил 45,7%.
По-тежко е положението на жените. Над половината дами на възраст 65+, или по-точно 52,8%, са в риск от бедност. Докато пенсионерите мъже на ръба на мизерията са 34,5%.
Причините за по-незавидното положение на жените са няколко. Като цяло те получават по-ниски заплати от мъжете, което е факт и в България. Дамите освен това често имат по-малък стаж или прекъсвания на трудовия си живот заради ангажиментите по отглеждане на деца. Всичко това в крайна сметка се отразява и на размера на пенсиите им. От друга страна, жените живеят по-дълго от мъжете. А по-възрастните хора като цяло вземат по-ниски пенсии.
България обаче не е с най-лоша стойност по показателя риск от бедност на пенсионерите. В негативната класация ни изпреварва само една държава и това е Естония. Там 53,1% от хората 65+ са в риск от бедност и социално изключване.
На другия полюс са държави като Норвегия, където едва 8,2% от хората 65+ живеят на ръба на мизерията. Средното ниво за целия Европейски съюз на този показател за 2022 г. е 20,25%. Българските пенсионери взимат за най-кратък период пенсия в целия ЕС. На едно ниво с нас са възрастните хора в Латвия. И в двете държави хората 65+ могат да се радват на пенсията си средно само 17,5 г. Средното ниво за ЕС е 21 г.
Все още няма коментари