Драстични сметки за парно и топла вода изненадаха като за последно потребителите в София тази година заради по-студения, по-дълъг април и по-скъпата с 40% топлинна енергия. Мнозина изпаднаха в стрес от високите суми, които са им начислени. „Вярно е, че миналия месец бе необичайно хладен, но 400 лв.?! Не сме живели в сауна, със сигурност“, казва потърпевш. Други твърдят, че сметките им за април са най-високите от началото на отоплителния сезон и недоумяват на какво се дължат високите стойности. В някои случаи сумите са само с 10-20 лева по-високи от мартенските, но има и доста по-големи разлики.
„Топлофикация София“ качи фактурите в касите и в своя сайт и до 30 май потребителите могат да ги плащат с 3% отстъпка. 180 лева е сметката за парното и топлата вода на двустайно жилище за този април, 115 лева е била за миналия. 152 лева е фактурата на друго домакинство само за сградна инсталация и щранг лири, без радиатори, при 85 лв. година преди това. Средномесечната температура този април е била 9 градуса, а миналата година 10,5 градуса, което е с градус и половина повече. Последният месец с отопление тази година беше и по-дълъг от миналата година, когато парното бе спряно от 26 април. Миналия април 1 мВтч топлинна енергия е струвал 98,48 лева, а този 137,86 лева, което е с близо 40% повече.
Много по-високи са априлските сметки и спрямо мартенските, пише „Телеграф“. А средната температура за март 2023 г. е била +7,1 градуса, което е с 1,9 градуса по-малко, отколкото този април. Домакинство платило 151 лева за отоплението и топлата вода на двустаен за март, е получило 198 лева сметка за април, или с 31% повече. Друго домакинство с два радиатора, което през март е имало фактура за 149 лева, за април е изненадано с 210 лева, почти 41% повече.
От „Топлофикация“ са готови да разгледат всеки конкретен казус, в който клиентът има съмнения в калкулациите.
Недоволство се трупа от месеци, тъй като въпреки меката зима хората получават сметки, доста по-високи спрямо предния отоплителен сезон. Заради бум на получените жалби националният омбудсман Диана Ковачева дори настоя през февруари Държавната агенция по метрологичен надзор да провери изправни ли са топломерите в абонатните станции и отчитат ли коректно подадената и използваната енергия. Оказа се, че от проверените уреди 69% действително са за смяна, най-вече заради изтекъл срок на годност.
Все още няма коментари