При люта зима можем да се окажем с режим на тока. Това става ясно от проекта на Десетгодишния план за развитие на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Документът е публикуван на страницата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), който през миналата седмица бе подложен на обществено обсъждане. В него е записано, че мощностните баланси показват драстична диспропорция при възможностите за покриване на вътрешното потребление и евентуален износ на електроенергия. Последното не само е невъзможно при зимни условия, но в някои години дори предполага използване на всички налични източници на допълнителни услуги и/или внос на електроенергия.
Още по-утежнена се явява ситуацията при съчетанието на продължителни екстремални зимни условия, изчерпан първичен енергиен ресурс във ВЕЦ и кондензационните ТЕЦ и завишена аварийност при електропроизводствените мощности, какъвто е случаят през януари 2017 г.
Друг риск за България през зимата се крие при евентуално спиране на доставките на природен газ за страната, които в момента са основно от „Газпром“. Подобно нещо се случи през 2009 г., когато Русия и Украйна се скараха за транзита на синьото гориво и България остана без доставки, пише „Монитор“. Според енергийния експерт Васко Начев при спиране обаче на редовните доставки от „Газпром“ количествата от газохранилището ни в Чирен ще стигнат да покрием потреблението на природен газ в страната не за 28 или 30 дни.
Заради кризата с дефицита на енергия в Европа, разразила се още преди началото на газовата година, започваща на 1 октомври у нас, повече от сигурно е, че от 1 януари ще има поскъпване на електроенергията и за домакинствата.
Още по-голямо най-вероятно ще е нарастването на цените на топлоенергията. Основната причина е огромният скок на природния газ и почти пълната зависимост на нашата страна от доставките от Русия.
Все още няма коментари