В началото на ХХ век България има най-голямата войска на глава от населението в света. Тогава, при 4 милиона население, държавата има 800 000 души армия. Т. е. всеки пети българин е войник.
В цялата си военна история България не е загубила нито едно бойно знаме. Мнозина са жертвали живота си, но са успявали да спасят и съхранят светините на честта.
През 811 г. в битката при Върбишкия проход кан Крум Страшни разбива 80 000 души византийска армия. Никифор става вторият император, убит в битка.
По време на Междусъюзническата война 40 хилядна турска армия, жадна за отмъщение, навлиза в Родопите. Въпреки че получава заповед да отстъпи, полковник Владимир Серафимов не се подчинява и с 5-хиляден полк в атака на нож успява да обърне турците в бяг. Така щиковете му съхраняват Родопите в пределите на България. Самият той е тачен и днес като освободителят на Родопите.
В началото на ХХ век България е световна сила в авиацията. Имали сме повече военни самолети от САЩ. През 1912 г. именно бойната ни авиация осъществява първата въздушна атака над непревземаемата според германските експерти крепост край Одрин.
През 1205 г. в битката при Одрин цар Калоян нанася невиждано и нечувано поражение на рицарите от четвъртия кръстоносен поход. Техният император Балдуин е затворен в крепостта Царевец.
През 917 г. при Ахелой се води една от най-кървавите битки в средновековна Европа. Цар Симеон разбива Византия, като от 62-хилядната и армия едва 2000 души остават живи.
България е единствената държава в Европа, която от създаването си през VII в. не е сменила името си.
България е дала на света кирилицата. Днес тя се използва от над 250 милиона души на планетата Земя.
През 718 г. кан Тервел разбива 30 000 араби, които са обсадили Константинопол. Тази победа възпира за векове проникването на радикалния ислям в Европа.
10 факта за България, които ни карат да сме горди
Ако не ги забравяме, ще осъзнаваме смисъла да ни има и днес
0 коментара
Все още няма коментари