Високо в скалите над Трън се крие тайна светиня - скалният параклис “Света Петка”, който лекува болни, пази жителите на града от зли сили и бележи още една червена точка в националното ни богатство.
Преди няколко години скален параклис “Света Петка“ беше официално обявен за едно от трите най-красиви и малко известни места в България (заедно със селата Ситово и Голешево). И с право, защото ако не знаете за съществуването му, а веднъж стигнали там, усещате дълбоката му културна и духовна ценност, съчетана с омиротворяващата красота на околната природа.
Скалният параклис “Света Петка” се намира на около 80 км западно от София, над главния път в посока Сърбия към ГКПП - Стрезимировци. Той представлява естествена пещера, образувала се върху малко възвишение почти в края на град Трън, а негови “стопани” от години са местно възрастно семейство - бай Милчо Витомиров и съпругата му.
Според местните вярвания тази пещера за известно време била скривалище и
дом на православната светица Петка (Параскева) Българска,
живяла през втората половина на X в. Още 10-годишна тя разбрала, че е призвана да разпространява Христовата вяра и да помага на хората в нужда. Естествено, се превръща в обект на гонения и близо 40 години е принудена да живее скришно на пост и молитва. През това време обикаля почти всички свети места и получава лечителска дарба.
На път към родния Епиват в заника на живота си Петка преминава и през българските земи. Дирите й отново биват уловени и тя намира убежище в една пещера на високо и уединено място. Там се хранела с диви плодове и топъл хляб, който приготвяла върху малко огнище. Димът от него се губел в таен проход в скалата, който се оказал и нейно спасително убежище.
Един ден, когато сваляла питката от огъня, чула конски тропот
и се скрила в отвора, водещ към най-високото място на хълма, откъдето и днес се вижда цялата околия. Докато се катерела, оставя в скалите отпечатъци от единия си крак и едната ръка, които можете да видите и днес. А в средата на пещерата пък стои питката, която се вкаменила в момента, в който преследвачите й отчупили парче да я вкусят.
Днес скалният параклис “Света Петка” изглежда изключително приветливо и подреден така, сякаш светицата го е напуснала преди минути. Около каменната питка са подредени иконите с лика й и глинени стомни с миро, а в средата й има дупка за свещите. Оставените от поклонниците пари пък отиват за дарения на хора в неравностойно положение.
От карстовите стени на пещерата сякаш се взират естествени икони, а капчиците, които се стичат покрай тайния изход, са лековита светена вода.
Предполага се, че това са сълзите на Света Петка,
които днес бай Минчо събира в съдове и раздава на миряните.
В сегашния си вид скалният параклис “Света Петка” е устроен в периода 1990 - 1994 г. със средства на местни жители. Изградени са стълби с няколко места за почивка, които продължават и към върха на хълма, откъдето се разкрива живописна панорама. Десетки посетители се кълнат в лечебните му свойства, а откакто получава официално признание от Държавната агенция по туризъм, интересът към него е нараснал многократно.
Мястото е толкова идилично и енергийно заредено, че трудно може да остави някого безразличен. Особено атрактивно е на Петковден (14 октомври), когато се провежда традиционният събор на град Трън и до параклиса се прави курбан в чест на светицата. А като си помисли човек, че същата тази тайна светиня е била безмилостно осквернявана повече от 40 години с функцията й на обор за кози в периода на социализма...
Тъжно, нали?
Една история за всеки родител
Скалният параклис "Света Петка" - тайната светиня
Неотдавна обителта беше официално обявена за едно от трите най-красиви и малко известни места в България
0 коментара