Георги Марков е роден преди 65 г. в София. Преди 10 ноември 1989 г. е юрисконсулт на Столична община, адвокат. Депутат от СДС и член на законодателната комисия във ВНС от София и в следващото Народно събрание. През 1994 г. е назначен за конституционен съдия от президента Желю Желев.
Бил е председател на УС на ПФК „Левски” от 2000 до 2003 г. Бил е и председател на партия „Ред, законност и справедливост” (РЗС). Участвал е в изборите за президент на България през 2006 г. Сега е пенсионер. Женен, с една дъщеря.
Научих, че сте много неудовлетворен от съдбата на референдума, в който ще участваме. Защо?
- Как защо? На практика беше отказан референдум, и то по толкова важни за хората въпроси. Например как да се избира висшият законодателен орган на страната. Та това беше изстрел в сърцето на демокрацията. А се знае, че нищо по-съвършено не е измислено от пряката демокрация. Всъщност можем да кажем, че на 25-ата година от промените България остава единствената страна, в която не се е състоял валиден референдум. Ние сме единствените от бившите соцстрани, която не попита народа си за членството в ЕС и НАТО, независимо че беше ясно, че българите разбират, че този европейски път няма алтернатива.
Българите трябваше да си кажат мнението. Още повече че искането на президента беше не за цялостна мажоритарна система, а за смесена избирателна система, като половината депутати да се избират пропорционално, а другите мажоритарно. Т.е. да се върнем към първите демократични избори през 1990 г. За смесената избирателна система е прието да се казва, че е най-справедливата. И като се има предвид, че избирателната активност в тези 25 г. падна с над 50 процента, то нямаше какво да се направи, освен системата да се освежи с мажоритарен вот. Но – не!
Ваши колеги твърдят, че в това гласуване се е получила нова коалиция срещу ГЕРБ. Така ли е?
- Точно. Знаете, че само ГЕРБ гласува за мажоритарен вот, всички останали бяха против. Очевидно беше, че се страхуват, че никой от тях няма да бъде избран за следващия парламент и че ГЕРБ ще получи силно парламентарно мнозинство.
А за промените в съдебната система какво мислите? Ползи и вреди?
- Точно 10 години минаха, откакто аз публично настоявах за радикална конституционна съдебна реформа, тъй като, за съжаление, България стана световен шампион по убийства и по ненаказаност. Престъпността победи държавата ни. Не носи само вина съдебната власт, разбира се, но и тя. Доверието в нея е много ниско сред българските граждани. Аз предлагах няколко неща, а именно прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт, да заеме самостоятелно място, неподчинена на никой друг орган, а в съдебната власт да остане само съдът, т.е. органите, които осъществяват правосъдието, съдебната квота във Висшия съдебен съвет да се избира с две трети квалифицирано мнозинство, а държавният глава, когато назначава тримата висши магистрати, да не е обвързан от решението на ВСС, както е сега. В крайна сметка не се стигна до такава реформа, защото е необходимо ВНС, по наредба №3 на КС от 2003 г. В България няма политическа воля за свикване на ВНС, от една страна, от друга страна - при политическите раздробености у нас трудно може да се родят силно ВНС и качествени депутати, които да извършат тази реформа.
А вие защо нарекохте премиера Бойко Борисов факир?
- Даже според мен е по-голям факир от факира Мити. Защото той направи голямо усилие, отиде в законодателното тяло, тръгна от стая в стая да говори с всички, да използва своя авторитет и европейската карта, за да накара Радан (Кънев) да говори с Лютви Местан, който пък да говори с протестърите и накрая да докара до едно конституционно мнозинство от 180 депутати, макар че се съмнявам, че през есента това мнозинство ще се запази, тъй като конюнктурата у нас се мени много бързо. Затова казвам, че пътят за радикална съдебна реформа засега е затворен.
Да не забравяме, че предстоят местни избори. Накъде клони успехът?
- Смятам, че ГЕРБ ще спечели, макар че битува мнението, че в местните избори всички са победители, защото едни печелят в градовете, други в селата. Не е така. Много е важно кой ще спечели административните центрове на страната и столицата. ГЕРБ ще доминира и ще си затвърди дистанцията между останалите партии.
А догодина трябва ли заедно с президентските избори да има и парламентарни?
- Считам, че заедно с изборите за президент трябва да се проведат избори и за нов парламент. Не е нормално в нашето Народно събрание да има представители на 40 партии, още повече че БДЦ се разпадна. Трябва да се върви и у нас към възвръщане на двуполюсния модел. Трябва да се върви към чисти парламентарни мнозинства, както е в Унгария например.
Вие лично познавате унгарския премиер Виктор Орбан, прекарвате по половин година в Унгария. Защо толкова го харесвате?
- Проследил съм неговото развитие още от далечната 1988 г. Той сега е трети мандат премиер на Унгария, неговата партия е дясноцентристка, той е човекът, който изпълни всичките си предизборни обещания досега... Затова го давам навсякъде за пример. Положителен.
Може ли да кажете кои са най-значимите неща, които Орбан направи за унгарския народ?
- Провежда прекрасна социална политика. Ето конкретно. Успя да намали режийните разноски на хората - газ, ток, вода, с 25%, изгони монополите от Унгария, успя да спаси 1 милион унгарци от заробващите кредити в швейцарски франкове, отвори унгарската икономика на изток и още, и още. Той е човек, който не слуша сляпо Брюксел, а отстоява националните интереси.
А конкретно какво направи за пенсионерите?
- Направи много за възрастните хора. Например всеки, който е навършил 65 г., пътува безплатно в градския и междуградския транспорт. Не знам колко е средната пенсия, но е няколко пъти по-висока от тази на майка ми, която е точно 80 евро. Ще добавя, че и българите, както и всички дошли в Унгария от страни, членки на ЕС, навършили 65 г., също имат право да пътуват безплатно.
Доколкото съм чувала, е направил много и за развитието на спорта...
- О, да. Правителството отпусна много пари за спортната база, бяха построени много нови стадиони и басейни. Строи се най-големият плувен комплекс в света, който ще посрещне световното първенство по плувни спортове през 2017-а. И неслучайно Будапеща вече стана най-желаният спа-център на Европа. Даже Унгария през септември ще бъде официален кандидат за домакин на Летните олимпийски игри през 2024 г.
И накрая, понеже сърцето ви е “синьо”, да кажете и няколко думи за футболистите на “Левски”?
- На 23 август се навършиха 9 години от влизането на футболния “Левски” в Шампионската лига. За съжаление, днес нещата са трагични. А Тодор Батков, когото аз много уважавам, макар че финансовите му възможности го напуснаха и не може да помага на “Левски”, имаше една грешка през годините - това е, че позволи двойката Мъри Стоилов и Наско Сираков да напуснат „синия” клуб. Ако те двамата бяха останали, аз съм сигурен, че щяхме още да участваме в Шампионската лига. “Левски” загуби най-добрия си дует. И сега за “Левски” имам само едно пожелание, а именно да има ясен и силен собственик, който да обяви откъде са финансите му. Много е важно.
Елена КОЦЕВА
Все още няма коментари