В края на третия мандат на г-н Борисов и на фона на протестите по улиците управляващите се досетиха най-после, че пенсиите на българите са най-ниски в Европа от много години, въпреки че сме вече 13 години в ЕС. Къде бяха всички социални министри и народни представители през годините да се захванат сериозно и отговорно с пенсионната система, която с поредица от хаотични , непоследователни и грешни политически решения става все по-дебалансирана, изкривена и несправедлива. Пенсиите отдавна трябваше да се осъвременят, защото разликата между старите и новоотпуснатите пенсии е огромна, и да се запази справедливият модел на социално осигуряване, тъй като пенсията отчита личния принос на всеки работещ през трудовия му стаж и плащаните от него осигуровки към бюджета.
Обещанието на г-н Симеонов да направи в края на мандата минималната пенсия 300 лв. може да е добро за тези, които ще я получават, но е изключително несправедливо и погрешно спрямо всички останали пенсионери, които са имали по-голям осигурителен принос към бюджета. През последните години минималната пенсия беше увеличена политически с около 80%, а останалите пенсии се мръднаха с мижавите около 22%. Тези решения противоречат на здравата логика в пенсионния модел, който вече е твърде изкривен, и настройват едни пенсионери срещу други, както и дебело зачеркват заявките на правителството да търси справедлив начин да се увеличат всички пенсии. За съжаление, при три пропуснати за това мандата вече няма време...
Сега обаче предизборно се раздават стотици милиони на всички, които заплашват с протести, а пенсионерите не заплашват. На всички пенсионери няколко месеца се дават по 50 лв. на човек, а в същото време увеличиха с 30% заплатите на десетки администрации, които били на първа линия, но тя трудно се вижда за повечето от тях. Когато се говори за осъвременяване на пенсиите, социалният министър все повтаря, че струвало милиарди, но нали постоянно се хвалят с излишъци в бюджета всяка година и добра фискална дисциплина. За какво ни е това, като живеем толкова мизерно и несправедливо спрямо това, което сме внасяли в бюджета за достойни старини. Освен това си задаваме въпроса защо социалните пенсии на хора без трудов стаж и осигуровки се дават от пенсионния фонд, тоест от нашите внасяни пари? Тези пенсии трябва да се изплащат от социалното министерство. Питам още защо минималната пенсия ще се вдигне с 20% от 1 януари 2021 г. на 300 лв., максималната пенсия щедро ще се увеличи с 12% от 1200 на 1440 лв., а останалите пенсии ще се помръднат едва с 5%, и то чак от 1 юли. Къде и тук е справедливостта, а и това води до стремглаво доближаване на масовите пенсии към минималната.
Друга несправедливост в бюджета е да се запази ниският осигурителен праг от само 3000 лв., което е твърде малко за добре платените работещи. Освен това той е свързан с минималната заплата, която се увеличава, а той не... Убедена съм, че в цяла Европа няма случаи големите заплати да плащат частична осигурителна вноска, а не върху цялата си заплата. Учудващо е защо държавната администрация не плаща осигуровки за пенсия. Това определено ще попълни пенсионния фонд. Народните представители си коригират нагоре заплатите всяко тримесечие, а за пенсиите все няма пари. Затова се замислете, дами и господа!
Алексиева, София
1 коментара
АЗ
2020-11-30 19:09:41
Отговори
Госпожо Алексиева, крайно време е всички пенсионери да се сетят, че вноските им в бюджета във времето, в което са работили, не са за техните достойни старини. Всеки работещ осигурява настоящите пенсионери. Това означава, че с вашите вноски навремето са се плащали пенсиите на тогавашните пенсионери, а с тези на сегашните работещи се плащат вашите пенсии. Набийте си го най-накрая в главите. И ако питате мен всички тези, които се хвалят, че внуците им са зад граница, изобщо не трябва да получават пенсия от България, защото на практика те изяждат пенсиите на останалите възрастни хора, чиито деца и внуци са избрали да останат в родината си и да се трудят. Надявам се обясних достатъчно ясно.