Сега им дължи извинение. Поименно.
Извинение дължат, както следва:
Премиерът Борисов - който нареди склададжиите да бъдат арестувани "до час и половина". Без изобщо да провери случая. Само защото "на журналисти не се посягало", депутати уволнявал, ако докоснат журналист.
Полиция, прокуратура, следствие - които очевидно безпрекословно изпълниха заповедта на премиера и лекомисбено държаха хората зад решетките. Не изгледаха записите от охранителните камери в склада и изчакаха медиите да ги публикуват, за да се "поправят" бързо и да освободят арестуваните. Има ли изобщо разделение на властите в България?
Нова телевизия - които дни наред тръбяха мелодраматично, че са малтретирали колегата им и са посегнали на свободното слово.
"Господари на ефира" - които произведоха целия бутафорен скандал. За рейтинг, за автореклама, от позьорство. Да покажат колко са велики и как въртят държавата на малкото си пръстче. Може би не за първи път? Може би е ставало и преди, ама кой да проверява...
Нескромно, тук ще трябва да отчетем, че агенция ПИК бе ЕДИНСТВЕНАТА българска медия, която не се подведе по истеричната възстановка "Бият Паниковски". И изрази обосновани съмнения в автентичността на сюжета още в началото.
В същото време от всички посоки се лееха хлипове, прокоби и състрадателни възвания за съпричастност с "колегите". Днес, разбира се, когато "палачинката се обърна", повечето съчувстващи от вчера се обърнаха рязко и започнаха...да заклеймяват манипулаторите.Типично по български.
В нея се
Още вчера сутринта написахме: "Господари на ефира не са по-специални от останалите бити българи. Г-н премиер, третирайте еднакво всички ни!"
Последва публикацията ни: "Сори", но битият репортер не е бит. Ще повярваме на "Господарите", когато разследват и брата на Рачков". В нея се казва дословно:
"Понамирисва на панаир и автореклама.
"Господари на ефира" е чудесно-смешно предаване, реализирано от талантливи творци и харесвано от стотици хиляди българи. То не се нуждае от подобни комплексарски изпълнения.
Ще им повярваме и ще ги харесваме още повече, ако вземат да направят разследване и за брата на Рачков - многократно арестуван с дрога и фалшива валута в Бургас, но винаги чудодейно измъкващ се от лапите на Темида. Има ли чадър? Очакваме "Господарите" да проверят."
След това дадохме думата на вицепремиера Валери Симеонов - единственият политик, дръзнал да се осъмни в морала на "честните и репресирани" журналисти.
"Не видях да бият журналиста. Той се буташе сам, искаше му се да го набият...а и е очевидно, че е нахлул в частна собственост..."
По същото това време капутската (без извинение) организация на Иво Прокопиев "Асоциация на европейските журналисти" публикува прочувствена декларация:
"Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ), осъди нападението над репортера на "Господари на ефира". От журналистическата организация обръщат внимание, че това е поредният случай, когато при журналистическо разследване единствените последици са не за разследваните нарушители, а за разследващите журналисти. Само за една година АЕЖ е излязла с 13 декларации в защита на журналисти в България.
Преди дни журналистът от сайта "Биволъ" Димитър Стоянов и румънският му колега Атила Биро бяха задържани от полицията по време на тяхно разследване за унищожаване на документи, доказващи корупция с финансиране от европейски фондове. Случаят получи международен отзвук, като шест международни организации изпратиха отворени писма до премиера Бойко Борисов заради отношението на властите към работата на разследващите журналисти.
"Все по-видно е, че провалът на институциите в борбата срещу организираната престъпност и корупцията се превръща и в заплаха за журналистите, разследващи подобни случаи", пише в декларацията си АЕЖ.
Асоциацията настоява за бързи действия за наказване на извършителите на побоя на Димитър Върбанов, както и за адекватни мерки за защита на журналистите от насилие. АЕЖ е партньор на Съвета на Европа и е сигнализирала тази институция за подобни случаи на насилие над журналисти..."
Толкоз за репресиите над разследващите журналисти в България!
Такива са им разследванията - симулации в стил "Неймар". Не само на "Господарите", на всички други - "онеправдани", "арестувани", "преследвани" и защитавани с декларации от грантовите организации на Джордж Сорос. Както и от премиера Бойко Борисов, който преди седмица, по повод друга подобна медийна случка, нареди да бъдат освободени всички СПОМЕНАТИ в едно журналистическо разследвани държавни служители.
Пак, като при склада във Велико Търново, без проверка, без произнасяне на правоохранителните органи. На сляпо доверие.
И като при аферата с номинирания за транспортен министър Александър Манолев, натирен от министър-председателя след манипулативна статия в "Капитал".
Г-н премиер, веднъж стомна за вода, два пъти стомна за вода, трети път...
Държавата не може да се управлява от фейсбук, по слухове или по медийни публикации. Това дискредитира институциите, а могат да пострадат и хора. Двамата клетници от склада, държани на топло три денонощия, са пресен пример.
Сега, г-н премиер, е редно и достойно да им се извините. На унизените момчета. Да кажете простичко: "Съжалявам, бях подведен, предоверих се..."
А иначе те имат всичкото право на света да съдят държавата за тормоз, произвол и репресии. И ще я осъдят, а от джоба си пак ще плащаме всички ние.