Идва ли краят на адските жеги, които продължават вече втори месец, ще има ли нови температурни рекорди, има ли опасност от градушки и какво време ни очаква през септември – с тези въпроси се обърнахме към климатолога проф. Георги Рачев.
- Проф. Рачев, кога ще свърши кошмарът с адските жеги?
- Зависи кой как определя кошмара. Повечето дами са много доволни от това топло и сравнително сухо време, докато мъжете както винаги предпочитат да е малко по-хладно. За щастие на едните и за съжаление на другите това време ще продължи поне до 22-23 август. Топло през деня, в следобедните часове и горещо. Ще има малка промяна. Вече няма да бъде така душно, както беше предишните дни, защото сутрин температурите на повечето места ще бъдат до 20 градуса. Денят намаля с повече от един час, слънцето вече не е чак толкова високо, макар и още силно, но това не е юнското и юлското слънце. Така че горещините ще се усещат по-леко и ще се понасят по-лесно. Единственото лошо е, че това продължава вече втори месец. И то без прекъсване. Имахме някакви периоди от ден-два, в които горе-долу имаше някаква глътка въздух, глътка свежест. Това ще продължи и занапред и няма да вали. Юли си отиде като много сух месец, август дотук на практика нямаме никакви валежи. До 22-23 се очертава да е много сухо. Тоест, тези, които се занимават с агробизнес, трябва да поливат, ако имат възможност. И става много пожароопасно. Екстремно е времето в цялата равнинна част на България и всякаква дейност, свързана с огън, представлява сигурен пожар. Особено ако има и малко вятър.
- А ще има ли отново 40-градусови температури?
- Мина този период. Последният беше понеделник и вторник, когато можеше да се очаква температура от порядъка на 40 градуса. Август е топъл месец, но с всеки изминал ден се отдалечаваме от подобряването на абсолютните рекорди. Нищо чудно към 15-16 август да имаме дневни рекорди. Но не и максимума за месеца или годината. Защото практически цялата топлина отива за затопляне, няма нищо от тая топлина, което да отива за изпарение на влагата от повърхността. Това е характерното за август. Максималните температури ще бъдат до 38-39 градуса. И то на отделни места – Сандански, Горнотракийската низина, Пловдив, Хасково и евентуално Русе и Плевен. Но това ще бъде сравнително по-рядко срещано явление.
- А кога ще има глътка хладен въздух?
- Не виждам глътка въздух. Защото максималните температури в София ще бъдат над 30-31 градуса в дните с разхлаждане. В Пловдив например ще бъдат от порядъка на 33-37-38 градуса.
- Има ли опасност от градушки?
- Много малко вероятно е. Защото по принцип валежите ще бъдат много рядко явление. Веднъж на 5-6 години са възможни обилни валежи през август, но в рамките на няколко часа. Това се е случвало, такъв е климатът на България. Но по принцип август е сух месец, атмосферата е много топла и градобитните процеси са изключително рядко явление.
- Възрастните хора казват, че след Преображение лятото започва да си отива. Но в нашия век времето не е това, което беше?
- Е, така е. И двете съждения са абсолютно верни. Първо Преображение Господне е факт, слънцето вече е доста по-ниско, слънечвото греене намалява, температурите не се понижават кой знае колко, но бягат от абсолютните максимуми. Времето се обръща към есен, само че тази есен от 25 години не е такава есен, за която е писал Елин Пелин, за която пише Яворов или Йовков. Това е съвременната модерна есен, която е много по-топла, по-продължителна и практически по редица показатели септември започва да наподобява лятото. Макар че от климатична гледна точка е есенен месец.
- Вече като че ли има два сезона – лято и зима?
- Това пак родихте вие, журналистите, може би преди десетина години. Имаме си 4 сезона, но двата дълги сезона са лято и зима при нас. А пролетта и есента са сравнително кратки. В температурно отношение те са в рамките на два месеца. Лятото в България продължава почти и повече от 4 месеца. Що се отнася до средни температури за деня и за месеца над 15 градуса.
- А каква е прогнозата ви за септември?
- Топъл, модерен септември, с по-високи температури. И сух. Като миналата година, когато до края на месеца можеше да се ходи на море. Средната месечна температура за равнинните части на България ще е между 16 и 20 градуса. По морето по-топличко – към 20. Но се очаква тези температури да бъдат надвишени с около половин градус до градус средностатистически. Така че ще е малко по-топло. Валежите и без това са малко. Септември и август е минимум на валежите за една голяма част от територията на България. Очаква се да бъдат между 30 и 50 литра на квадратен метър. Максималните температури ще достигнат до 32-35 градуса.
- Но за възрастните хора тази продължителна жега е доста тежка и опасна.
- Доста хора вече сложиха климатици. По селата възрастните хора си знаят – на проветриво място, вътре в къщата, на дебела сянка, защото слънцето е силно. Особено хората с високо кръвно, с проблеми със сърдечносъдовата система задължително между 13 и 18 часа да не излизат навън. Да бъдат под дълбока сянка.
- А точно по това време навън често могат да бъдат забелязани пенсионери...
- Ама няма как, хиляда пъти им обясняваме. Знам, че имат много важна работа (смее се), жизненоважна, на тях се крепи светът! Те трябва да разберат, че трябва да си почиват вкъщи, за да може да им се радваме още дълго. Иначе ще ги загубим не навреме.
- Жегата май не спира коронавируса, по морето не се спазват никакви мерки и сме на прага на нова вълна.
- Това са две различни неща. Казвам го като човек, който професионално се занимава с климата и следи внимателно какво се случва с коронавируса. Навън, на пейката в парка, на морето, в морето, в планината – там го няма. Коронавирусът загива от слънчевата светлина буквално за минути. Не е на морето. Той е в дискотеката, в бара. Обяснете ми как си представяте дискотека със спазване на дистанция?! Тя, дискотеката, е направена, за да се смалява дистанцията. Нощният бар е направен, за да се смалява дистанцията. За да може хората да общуват. Така че да не се бъркат плажът, пейката, паркът със заведенията, където е заразата. Там, където музиката гърми и ти крещиш в лицето на събеседника си.
- Тоест, трябва да се затворят дискотеките и баровете ли?
- За мен всичко зависи от решението на здравните власти. А мое дълбоко убеждение е, че отдавна коронавирусът не е здравен проблем, той е икономически проблем. Както виждате, гърците са първите, които приложиха това. Те казаха така: Ще си ходите на плаж, няма проблем, обаче нощните заведения, там, където се гушкат хората, където има интимен контакт, не става дума за секс, а за близост един до друг – няма да работят.
- Мислите ли, че и у нас трябва да стане така?
- Убеден съм. За да може да запазим икономиката и да запазим здравето на хората. Сбъркана е цялата система за контакт с хората. Започнахме да ги натискаме, да ги пресираме, да ги караме да се чувстват виновни, когато те не са виновни, че искат да общуват помежду си. Трябва трезв анализ на нещата и обяснението, че всеки се грижи за себе си, грижи се за своите близки и се грижи за цялото общество, когато се ваксинира. Аз съм с две ваксини още от март месец. Твърдо съм за ваксинацията, но подходът към хората е дълбоко грешен. Трябва убеждение, трябва внимание, трябва обяснение. А не заповеди и ограничения. Когато хората го разберат, ще започнат да го спазват. Защото вие и да затворите хората, те пак ще прескачат от апартамент на апартамент и ще разнасят вируса.
- Очаквате ли тежка четвърта вълна у нас?
- Не. Защото смъртните случаи са по-малко. То и такъв е принципът на всеки един вирус. Той се стреми да заразява, за да може да се разпространява, но не и да убива. Защото като те убие, ти не го разпространяваш.
Все още няма коментари