Скандал около колекцията на Светлин Русев с шедьоври на изкуството гръмна само 5 месеца след смъртта му. Богатата сбирка на художника стана повод за напрежение между интелектуалци и неговите наследници.
Десетки известни творци и общественици изразиха в писмо своята „неудовлетвореност и даже страх” за съдбата на колекцията на маестрото в бившето му ателие на ул. „Врабча” 18, което беше превърнал в галерия.
„Убедени сме, че подобна колекция заслужава да остане такава, каквато беше волята на Светлин Русев, а именно в цялостния ѝ вид, и да ѝ бъде осигурена не само достойно експозиционна площ, но и да се обезпечи напълно поддръжката ѝ, без да нарушаваме по никакъв начин правата на наследниците”, се казва в писмото, подписано от голям брой хора на духа, сред които Емил Попов, Ангел Станев, Вежди Рашидов, Николай Майсторов, Свилен Блажев, Милко Божков, Стефан Данаилов, Антон Дончев, Нешка Робева, Минчо Минчев, Тома Томов... Те настояват безценните произведения на изкуството да останат достъпни за широката публика.
„Трудно ни е да повярваме, че такова богатство би могло да бъде неглижирано, обезличено, забравено и разпиляно. Наш морален дълг е да го запазим”, казват още те.
След смъртта на художника Ателие-галерията на „Врабча” бе затворена. Приятели и колеги на Русев публично обявиха, че предлагат безвъзмездната си помощ на наследниците и на всяка институция в България, за да бъде опазено и показвано това духовно съкровище.
Писмото на интелектуалците обаче предизвика гнева на дъщерята на Светлин Русев – изкуствоведката доц. Ралица Русева. В интервю пред БНТ тя заяви, че двете със сестра ѝ Милкана са подложени на „нечовешка агресия и тормоз” от колеги на баща ѝ. „От това писмо излиза, че колекцията е заплашена. Кой е заплаха? Излиза, че наследниците. Ние сме заплахата - в мое лице и в лицето на сестра ми – каза Ралица Русева. – В този текст се предполага, че ние искаме да навредим на колекцията, а една група - да помагат. Още отпреди погребението на баща ми до ден днешен всички само са искали, изисквали”, емоционално обяви Русева. По думите ѝ двама от подписалите писмото се опитвали да захапят голямо парче произведения от колекцията. „На едната персона адвокатът бе изпратен при моя да видим ще може ли тя да накърни целостта на този храм”, добави иронично Русева.
"През всички тези месеци с моята сестра и с помощта на всички най-сериозни институции и фигури в България, които се занимават с опазване на културното наследство, се борим с едно сдружение, което баща ми основа приживе с членове, които дори и членския си внос не са плащали и нищо не са правили. Става дума за сдружение "Ателие колекция "Светлин Русев". Казахме им със сестра ми, че искаме сдружението да бъде ликвидирано, те обаче слагат нов член на мястото на баща ми и го дават за пререгистрация. Името на моя баща остава, седалището на сдружението е на наша собственост! Целите на сдружението са да управлява, популяризира и т.н. колекция, която е наша собственост?! Лично сезирах главния прокурор и съда и го ликвидирах. Те обаче хващат медиите и правят тази гнусна спекулация и инсинуация, и въвеждат хора, широка общественост, които нямат никаква представа”, заяви още Ралица Русева. Според нея хора, които имат претенции за части от колекцията, подписват подписка, че колекцията е застрашена от наследниците. Неизвестно защо, Русева обаче отказа да разкрие кого точно има предвид.
Дни след скандала изненадващо Валентин Старчев обяви, че оттегля подписа си от писмото.
Нешка Робева е сред подкрепилите писмото на хора на духа, загрижени за съдбата на колекцията с шедьоври на Светлин Русев. Тя споделя пред "Ретро" мотивите си да сложи подписа си под текста.
- Госпожо Робева, защо подписахте писмото, в което интелектуалци изразяват загриженост и дори страх за съдбата на колекцията на Светлин Русев?
- Не можех да не го подпиша. Става въпрос за опазване на национално духовно богатство. Държавата трябва да помогне в това да бъде съхранена колекцията, така както академик Русев я е създал и неведнъж е заявявал, че иска да бъде запазена за бъдещите поколения. И защото е трудно, да не кажа – невъзможно, един човек или семейство да се справят сами... Дъщерята на Светлин Русев (доцент доктор Ралица Русева) призна в интервюто си, че е много трудно, като същевременно се оплака, че до този момент не е получила помощ от никъде и никого. Колекцията в голямата си част е изградена на базата на дарения от нашите най-добри творци в изобразителното изкуство, така че нормално е нейната съдба да ги интересува.Мисля, че прекалено драматично се представят нещата. Не виждам нещо в писмото, което иска да засегне наследниците, освен желание да се помогне. Може би малко по-емоционално е написано.
- Изказването на дъщерята на художника – доц. Ралица Русева, беше доста емоционално и остро. Как си обяснявате нейната реакция?
- Не си я обяснявам. Защото мисля, че сред подписалите писмото няма хора, които искат да навредят. Поне аз не мога да си представя подобно нещо, тъй като лично познавам голяма част от тях.
- Но според някои в този текст едва ли не се оспорва правото на законните наследници да се разпореждат с колекцията?
- Вижте, какво значи да се разпореждаш. Това значи ли да се разпродаде една колекция? Значи ли да се разпилее? Това е национално богатство и мисля, че наследниците трябва да бъдат горди с делото на своя баща. Мога да кажа, че в Живерни градината на Моне, къщата на Моне - всичко това е запазено благодарение на неговия син. Аз съм убедена, че децата на Светлин Русев ще поискат да запазят колекцията и най-вече паметта за гигантското дело на своя родител. Трябва да се уталожат страстите.
- Какво ви притесни в думите на Ралица Русева?
- Гледах интервюто и съм доста притеснена от това, че навсякъде, дори в близките му съратници, се търсят врагове… Имаше доста обидни намеци и квалификации… Така не бива. С риск да се повторя, ще припомня, че скулпторите, дето „чукат камъни“, са и едни от най-големите и щедри дарители на тази колекция. И доколкото знам, са предложили помощта си. Не мислите ли, че е нормално те да поискат да бъде запазена колекцията и респективно техните работи като част от нея. Кое е по-нормалното от това? Преди две години дарих на Русенската галерия две работи („Портрет на Нешка Робева“ от 1986 г. 2 на 2 метра на Светлин Русев и „Интериор” на Йордан Кацамунски, също 2 на 2) и точно академик Русев ми помогна, като подготви дарителския акт. Там той настоя да бъдат включени специални клаузи.Разбира се, че децата на художника са в правото да решават. Те имат много тежка съдба – да бъдат деца не на кого да е, а на един гигант на българския дух. Нека се успокоят страстите и да се намери най-доброто решение. Какво е за една държава да удовлетвори наследниците, така както подобава…
Ако някой на собственото си място започне да строи и попадне на археологическа находка, какво следва?
Друг е въпросът държавните ни мъже, пък и жени, дозрели ли са до това да оценят и съхранят смисъла на един живот, каквото беше колекционерството за академик Русев.
- В писмото сякаш наистина се прокрадва внушението, че колекцията е застрашена от нещо.
- Аз не съм участвала в написването на писмото, в момента в който ми го показаха, не съм усетила това. Но смятам, че колекцията трябва да се запази. И вижте, не са се подписали „някакви” хора, а са се подписали над 100 души, между които някаквата съм само аз.
- Вежди Рашидов каза, че скандал няма и ако има такъв, то ще го направят дъщерите на художника.
- А вие къде виждате скандала? Аз не виждам и не вярвам да го направят. Имаше наистина повече от необходимите емоции, имаше и търсене на жълтини, които за съжаление, ще продължат... Ние като нация се славим, че нямаме нито страх от Бога, нито свян, нито респект към големите си личности.И пак апелирам към здравия разум.
Светлин Русев беше изключителна личност, широко скроен човек с огромен кръг приятели и почитатели от всички области на живота ни.
- Ралица Русева каза обаче, че още преди погребението на баща ѝ всички само са искали от тях...
- Когато се говори така, трябва да се говори с факти. Защото едно е да кажеш „искат“, друго е да поемеш отговорността да кажеш кой е искал и какво точно е искал. И какво, и защо иска в момента… В ателието и на склад при Светлин Русев имаше и чужди неща на съхранение, които не бяха към Колекцията. Там бяха и тези две картини, които дарих на Русе. Там са, доколкото знам, и тези от изложбата, която той беше направил на Богомил Райнов, там има и картини на Минчо Минчев, има и мои, и на други негови приятели. Има и на някои колекционери, които вече са си ги получили. Това между приятелите на Светлин не е тайна.Много ми се иска децата на Светлин да повярват, че баща им първо не е бил неопитният глупак, който е разрешавал да бъде използван по всякакви начини. Щом той е решил и е създал това сдружение, значи е премислил нещата и е знаел какво върши. Той си е подбирал сътрудниците. Не бива хората да бъдат унижавани и нападани. Смея да кажа това, защото не съм била в сдружението. Не съм специалист, аз просто съм била един от приятелите на Светлин…
- Възниква въпросът - защо Русев е направил сдружение, а не е включил като член собствената си дъщеря, която е изкуствовед, доцент, висококвалифицирана личност?
- Не мога да отговоря на този въпрос, не знам каква е причината. Доколкото знам сред тях има изкуствовед, също доктор, сред тях е и проф. Емил Попов, един изключителен човек и щедър дарител на Колекцията. Чувала съм творци да казват, че за тях е чест да бъдат представени в Колекцията на Светлин Русев. Защото там попадаха само най-добрите.Не вярвам някой да застане срещу тези хора.
- Как мислите, че ще се развие този конфликт?
- Аз просто моля да не се разгаря скандалът. Светлин Русев не го заслужава. Отново повтарям, че съм убедена, че страстите трябва да се уталожат. И емоциите да отстъпят на разума и най-вече на уважението към тази изключителна личност. В българския духовен живот хора като него могат да се преброят на пръстите на двете ръце. Но да си спомним и колко от тях са забравени.Разбира се, в случая никой не може да се намеси и никой не иска да засегне наследниците. Но те трябва също да потърсят сътрудничество. От 5 месеца Ателие-колекцията е затворена. Не бива да се търси скандалът, а да се търси сътрудничество и да се намери най-доброто решение.
Наследниците трябва да разберат, че не са заобиколени от врагове.
И нека всеки да се помъчи да преглътне обидата.
Светлин Русев беше един от големите български будители. Това е апел към държавата, едно заявление, че хората са готови да помагат. Дъщерите на Светлин ще останат в историята на България, ако успеят да запазят неговата колекция.
Нешка Робева: Спрете скандала, Светлин не го заслужава
Наследниците на акад. Русев трябва да разберат, че не са заобиколени от врагове
0 коментара
Все още няма коментари