Меглена Кунева е вицепремиер по координация на европейските политики и институционалните въпроси, национален координатор на дейностите по противодействие на корупцията. Завършила е Софийския университет „Св. Климент Охридски” и е доктор на юридическите науки. Кунева е първият български еврокомисар и първият комисар с ресор „Защита правата на потребителите” в Европейската комисия. Комисар на годината на ЕС за 2008 г. Председател е на "Движение България на гражданите" от Реформаторския блок.
- Какво ще кажем на ЕК за скандала „Двете каки”, г-жо Кунева?
- В сряда беше проведена среща с представителите на ЕК, които подготвят доклада по Механизма за сътрудничество и оценка. По отношение на анти корупционния закон нямаше как да се похвалим с вече приет закон, сформирано бюро за противодействие на корупцията и работеща институция. Защото това беше бламирано в парламента. Ще видим какви промени в Конституцията по отношение на съдебната власт ще се гласуват тази седмица в НС. Но към момента на мисията те още не са факт. Процесуалните закони за съдебната реформа се чакат също. Знаете ли, какво мисли Брюксел не може да е водещо, а какъв имидж си създава България навън и колко дълбоки реформи може да проведе. Трябва да се докаже с действия достоверността на българската политическа класа, надеждността на нашата правосъдна система, които да кореспондират с ценностите на ЕС. Аз не съм оптимист за Доклада на ЕК, ако промените в Конституцията и антикорупционните мерки не се приемат и го казвам достатъчно рано.
- Според главния прокурор Сотир Цацаров записите са изнудване и политическа игра. Кой „изнудва” и коя партия си „играе”?
- Със сигурност това не е „Движение България на гражданите”. Вижте, ВСС е самостоятелен орган и обществото очаква да се предприемат някакви мерки. Мисията на ЕК може да сметне, че ще включи в доклада сканадалите, оправдателните присъди по знакови дела, факта, че няма приет антикорупционен закон. В ДБГ от създаването на партията ни настояваме за явното гласуване във ВСС, засилване ролята на Инспектората, разделянето на ВСС на две - те ще решат сериозни проблеми. Знаете, че нашите депутати вкараха в Народното събрание между първо и второ четене на Законопроекта за изменения в Конституцията явното гласуване във ВСС. Димитър Делчев – един от най-младите народни представители на ДБГ и секретар на парламентарната група, от месеци подчертава важността на тази промяна. Обществото трябва да има яснота кой е избрал председателя на един или друг съд, но няма как - гласуването във ВСС беше и е тайно. Ако се приеме да е явно, ще е очевидно за обществото кой носи отговорността. Това, че има досъдебно производство по скандала със записите е добре, но нека видим резултатите.
- Христо Бисеров беше оправдан от съда и по трите обвинения към него. Това не е ли поредното доказателство, че внесеният от вас в парламента антикорупционен закон няма почва у нас?
- Антикорупционният закон не е приет все още. Знаете, че не получи подкрепата на 110 народни представители. Корупцията е голям проблем на България – и политически, и икономически – отблъсква инвеститорите, влияе крайно негативно на бизнес - средата и на доверието на хората в институциите. Минаха 3 месеца и законът може да се внесе. Готови сме с варианти, в момента провеждам срещи с парламентарните групи – досега съм била в групата на РБ и на АБВ, на всички сме изпратили текстовете на закона, за да се запознаят и да формират становища. Законът е ключов и трябва да събере подкрепа в парламента. ЕК също наблюдава процеса под лупа.
- Според вас докъде ще стигне съдебната реформа?
- Стоя много твърдо зад съдебната реформа и нейната амбициозност, но също така съзнавам, че тя трябва да бъде реалистична. Правя всичко възможно, за да помогна на Христо Иванов не само да осъществи реформата с Конституцията, но и да продължи стъпка по стъпка с останалите мерки. За РБ съдебната реформа е ключов приоритет и затова задачата е много по-голяма от това да се фокусираме върху личностите и да се правят внушения, че от едни човек може да зависи процес или реформа – това не е добра практика. Аз бях против т.нар. исторически компромис - имах по-големи амбиции за реформата в съдебната система. Компромис не означава най-малкият общ знаменател на промените, а възможното за постигане веднага. В крайна сметка целта на каквато и да е съдебна реформа не е да сменим едни хора с други, а да гарантираме, че системата ще започне да работи по-ефективно. Има стотици почтени магистрати, а от състоянието на съдебната система зависят икономика, инвестиции, стабилност, качество на живот.
- Каква е българската позиция за кризата в отношенията между Русия и Турция?
- За България е добре да бъде заобиколена от сигурни държави, още повече сигурни страни-членки на ЕС. Всяка трябва да отговаря на условия и разбира се това важи и за Турция. Повече интеграция е ключовата ни цел. Турция е наш партньор в НАТО, а Русия - важен икономически партньор. В този смисъл е важна деескалацията на напрежението между двете държави.
- Изви ли Турция ръцете на ЕС с условията, които постави, за да спре бежанската вълна? Каква е нашата позиция за безвизовия режим на турците за ЕС, какво се случва с Шенгенските граници?
- Шенген е печат за сигурност. Аз не мога да приема идеите за „малък” и „голям” Шенген. България изпълнява всички критерии и технически изисквания и трябва да бъде присъединена, по силата на Договора ни за членство в ЕС. Аз положих всички усилия страните, където общественото мнение не беше убедено в това, да бъдат приобщени към националния интерес. В интерес на целия ЕС е България и Румъния да са част от общото пространство на сигурност. Още повече, че ние сме и външна граница на ЕС и изпълняваме функциите по охрана на границите много последователно. При всички положения сигурност на две скорости в ЕС не е добре да се допуска.
- Каква според вас е причината за „дългия разговор” между Радан Кънев и Бойко Борисов? Задава ли се ремонт в кабинета?
- Не съм била част от подобен разговор. При всички случаи обаче персоналният състав на кабинета е прерогатив на премиера.
- Обсъждана ли е на председателския съвет на Реформаторския блок оставката на образователния министър Тодор Танев?
- Моите заместници в ДБГ, присъствали на Изпълнителният съвет на РБ, ясно заявиха през седмицата: пред членовете на Съвета е съобщено решение на една от партньорските партии в РБ за оттегляне на политическото доверие от министъра на образованието. Нашият Изпълнителен съвет към този момент не е обсъждал въпроса. Обсъдихме обаче да се направят оценки на министрите за постигнатото от тях в първата година – това очакват и гражданите. Аз депозирах своя отчет пред Изпълнителния съвет на ДБГ във вторник, където съм посочила всички предприети действия в областта на европейските политики и институционалните въпроси, за които съм отговорна като вицепремиер. Правила съм го винаги – и като комисар, и като министър преди това, и като председател на ДБГ.
Меглена Кунева: Ремонтът на кабинета е работа на премиера
Имах по-големи амбиции за реформата в съдебната система
2 коментара