По инициатива на бившия кмет на Габрово архитект Карл Кандулков през 1975 г. в града започна издигане на монументален паметник на героя от Съединението през 1885 г., габровеца Продан Тишков-Чардафон. Автор на паметника е проф. Илия Илиев. Фигурата на Чардафон е внушителна – язди кон с размахана сабя. Проектът за паметника е одобрен от художествен съвет през юни 1976 година. Фигурата е отлята от бронз в леярната в София. Направен в Габрово е и постаментът на паметника по проект на архитект Кандулков. Предстои докарване на фигурата и монтирането й.
Тогава в Габрово се появяват двама историци комунисти, ортодоксални марксист-ленинисти, които оспорват издигането на паметника, тъй като според тях Чардафон не е толкова значима личност в българската история, че да има монумент, и то като император – на кон. Изпращат съответния доклад в ЦК на БКП и секретариатът на комитета не дава съгласие да се строи паметник на Чардафон в Габрово. Ами сега?
Габровци са похарчили вече повече от 100 хиляди лева за строителството му. Как да прежалят тези пари и да ги хвърлят на вятъра? И те му намират колая по габровски. Още в леярната фигурата на Чардафон е обезглавена, както в Древния Рим обезглавяват паметниците на падналите от власт императори.
На мястото на главата на Чардафон поставили глава на брадат руски казак. Фигурата с новата глава бе докарана в Габрово, монтирана на готовия постамент и обявена за паметник на руския воин освободител.
След демократичните промени от 1989 г. габровското гражданство си поиска паметника на Чардафон. Общинският съвет взе решение той да бъде възстановен. Главата на казака беше отрязана и на нейно място върху конника бе поставена новата глава на Чардафон, изработена от габровския скулптор Петър Хаджиганев. И паметникът стана, както първоначално беше планиран – на героя от Съединението през 1885 г. Продан Тишков-Чардафон.
Такава е истината за този монументален паметник в Габрово. Едва ли такава история се е случвала някъде другаде в България. Само изобретателните габровци могат да измислят такива неща.
Ангел АНГЕЛОВ, Габрово
Спомени от соца: Комунистите обезглавиха паметника на Чардафон в Габрово
Тоталитарната власт подменя героя на Съединението с руски казак
1 коментара