В обществото е актуална дискусията могат ли камери в градините и училищата да спрат агресията на учители над деца. Говори се, но никой не акцентира на най-важното – възпитанието.
В анкетата на „Ретро“ по темата прав е Димитър Андреев, че при презрения соц нямаше такива проблеми. Защото тогава се обръщаше голямо внимание на децата. Имаше дори организация за тях - пионерската.
Три са факторите, които помагат чрез възпитанието за изграждане на добър, достоен човек: семейство, училище, общество. Семейството е най-важният. Новороденото дете трябва да бъде оградено със спокойствие, внимание, любов и хубави залъгалки, но не и с глезотии. Така ли обаче растат нашите деца? Родителите им са на работа от 7 часа сутринта до 19 вечерта и нямат време и сили понякога дори да седнат и да разкажат малка приказка на децата си. В училището пък имат да се справят с много негативи от семейното възпитание.
Днес обществото няма никакъв плюс във възпитанието на подрастващите. Децата затова са агресивни, защото са оградени с агресия, а нямат домашна и училищна предпоставка да се борят с това.
Елена Димитрова, Горна Оряховица
1 коментара
Върнете
2018-03-18 23:20:42
Отговори
съществуващата преди ДОПЪЛНИТЕЛНА към йодираната сол йодна профилактика, която обхващаше децата от предучилищна възраст и учащите се до 18 годишна възраст, както и бремените и кърмачките и се извършваше с дражета калиев йодит (антиструмин). «Децата до 7 години получават по 1 драже от 05.мг, а останалите – по едно драже от 1 мг седмично. Бремените и кърмачките – по 1-2 дражета седмично от 1 мг. Раздаването на антиструмина става безплатно от здравните кухни в детските и женските консултации и от учителите в училищата. Учениците трябва да приемат антиструмина и през ваканциите.» - д-р Т.Стайков, 1974 г.
Кой и в името на какво (или за икономии) отмени тази профилактика в свръхрисковите групи на деца, бременни и кърмачки? Чие решение остави на произвола на съдбата бъдещите поколения?
Дефицитът на йод е единствена, и по данни на световната статистика, най-разпространена причина за мозъчни увреждания и нарушаване на психичното развитие, най-честата причина за умственно изоставане и психични разстройства.
EUthyroid: «Дейностите по проекта гарантират, че независимо от променящите се хранителни навици и големи регионални различия, нито едно дете в Европа няма повече да бъде изложено на риск от йоден дефицит.» В ЕВРОПА _ ДА. А В БЪЛГАРИЯ?