През последните дни в пресата и тв предавания се води оживена дискусия за вдигане на местните данъци и такси. На първа страница на вестник с едри черни букви ни се поднася черната вест „Вдигат двойно и трайно данъците в страната“. А министърът на финансите с апломб обявява – няма да променяме данъците и осигуровките. Уважаеми читатели, за хвалба ли е, че няма да се променят най-ниските в ЕС преки данъци, които плаща бизнесът, с които бедна България има не световен и космически, но вече и вселенски рекорд между 10% бедни и богати. На другия полюс сме страната с най-високите косвени данъци, които формират 70% от бюджета на държавата (по бившия министър Масларова), които плащаме ние, пенсионерите и бедните работещи.
Та да уточним, и този път данъчното секирче е насочено от общините към нас, пенсионерите и бедните работещи, към българите, които едва връзват двата края. Няколкократно ще се повишават местните данъци и такси от общините. Най-много ще се плаща за имоти, за жилища, за коли и за смет, за гробно място за вечни времена от 200 лв. таксата нараства на 400 лв. и т. н. Всеки пенсионер, родил се в България, е наследил някакъв дребен имот, построил си е къща или си е купил апартамент, притежава кола, купена на старо. За изброеното значително се повишават данъците и таксите. А супербогатите с имоти дворци у нас, по морските курорти в Гърция и в Европа, с нови супермодерни коли, 1000 пъти по-скъпи от нашите – и те ще платят по-висок данък, но при тях това е троха, бълха ги ухапала.
А за нас, пенсионерите и бедните работещи, увеличението на данъците и таксите е залък от хляба, лишаване от жизненоспасяващо лекарство. В резултат на тази политика на геноцид над пенсионерите през 2023 г. средната продължителност на живота е намаляла с 1 година. Логично е да се очаква през 2024 г. да стигне да 70,4 години при 84 за богатите страни в ЕС.
Акад. д-р Ганчо Попов, Ректор на НБУ-трета възраст
Все още няма коментари