Колко пъти сте чули нещо положително за нашата полиция? Винаги все полицията е виновна – забавила се е на сигнал, не е там, където има нужда от нея, изнудвала, дебнела, корумпирана била... Няма право да протестира... В крайна сметка хората, които се грижат за нашата сигурност, доколкото това им се позволява, не са роби и те са граждани на тази държава.
Колко хора от нас работят в сграда от 80-90-те години, обзаведени с мебели от същото време, дори и със стара техника? Колко от нас събират пари с колеги, за да ремонтират сградата, в която работят и да си закупят с лични средства материали от първа необходимост? Колко от нас работят за 700 – 900 лв. и са на разположение 24 часа в денонощието? Колко от нас не са присъствали в най-важните моменти от живота на децата си, защото в това време са служили на държавата? Аз ще ви отговоря – малцина, работещ извън службите за сигурност!
Някой питал ли се е, защо преди 30 години не си е и помислял да даде 20 лв. на полицай, „да си затвори очите“? Не е, защото е имало уважение и защото не е можел да си го позволи финансово. По онова време полицаят е взимал такава заплата, която му е позволявала да се грижи спокойно за семейството си и да не се унижава за 20 лв. А сега, когато искат да им намалят доходите, това е стимул да увеличат корупцията. Искат да спестят пари от държавния бюджет? Аз също плащам данъци и тези пари са и мои и според моето разбиране е редно да има обществено обсъждане, а не съобщаване на крайно взето решение.
Да, протестите усложняват движението по улиците. Всеки иска да се прибере по-бързо от работа или пък няма кой да му вземе детето от училище. Но искам да попитам онези, които попаднаха в дълго задръстване заради протестите на полицаите, на тяхно място какво щяха да направят? Дали някога нашият народ ще бъде единен, за своето благо?
Ако семейството разчита на вашия доход, който е доста скромен и разберете, че той ще бъде намален с около 30 %, каква алтернатива имате? Да, някои ще кажат, че това е дълг и ако някоя от структурите за сигурност се мотивира само финансово – да си ходи. Добре, но в магазина, на касата, никой не ви пита работите или служите в тази държава.
Солидарността не е лошо нещо! Единството на един народ не е порок! Но явно стадният принцип е по-лесен – нали всички така правят ...
Веселка Василева, София