Наближават изборите на партиен лидер на социалистическата партия. На тях освен кой ще стои начело на БСП ще стане ясно и какъв е броят на членската маса. Този избор превръща партията привидно в една модерна демократична организация. Дали е така, ще разберем скоро. Ако преди това т. нар. изборна борба не прерасне в задкулисие, приятелски огън, договорки, подмолни игрички. За съжаление, някои предварителни събития и знаци показват, че точно това най-вероятно ще се случи. Нищо чудно изборът на лидер да разпарчетоса и без това доста разединения партиен елит. Ожесточени са сблъсъците между старите и новите на върха, между милионерите и останалите, между Станишев и сегашното ръководство, дори и между хората от най-близкото доскорошно обкръжение на Нинова.
Властта, пък дори и само партийната, си е власт и всеки иска да се домогне до нея. Най-малкото това ще гарантира на новоизбрания председател сигурно депутатско място, вниманието на медиите, управлението на финансовите потоци в партията. А и при натрупаната умора от властта в сегашните управляващи и увеличаващото се недоволство в електората от вечните гафове и скандали, съпътстващи управлението, защо председателският пост при социалистите да не предложи и водеща роля в изпълнителната власт някой ден.
Затова е важно да се потиснат свръхемоциите и наистина да се направи перспективен избор с оглед не само на партийното, но и на държавното бъдеще. А и демократизацията на партията е винаги крачка във вярната посока. Само така може да се разшири оредяващата по чисто биологични причини членска и електорална маса. Така могат и да бъдат привличани избирателите, необвързани нито партийно, нито електорално, склонни да гласуват за различни програми.
Никола Стоев, Пловдив
Все още няма коментари