Много се говори за резитбата. Много съвети се дават и въпреки всичко съществуват открити въпроси. За тези, които се притесняват че ще осакатят дръвчетата, ще кажем, че резитбата не е насилие, не е издевателство и не е изпитание за растенията. Резитбата е радикален начин за оздравяването им, за стимулация на всички жизнени процеси, залог за здраве и дълговечност. Вие не сте дървосекач, а хирург - премахвате от организма само тези части, които му пречат.
Постойте малко до дървото или храста и се постарайте да определите какво в него е излишно. Сухите клони ще забележите веднага. Кората им е твърда, сбръчкана, а понякога по нея има болести и вредители. Отрежете ги, докато и другите не са се заразили.
Среза правите над пъпка или над отклонение, така че никакво миниатюрно пънче да не остане
И не правете раната прекалено голяма. Трябва да зараства! Израстъците от корена веднага се забелязват. Особено много са при вишните, сливите, крушите, ябълките, присадени на клонови подложки, а и на някои храстовидни растения. Премахнете ги, както се казва, от самия корен. Буквално. Иначе от миниатюрното пънче ще се появят много филизи и ще тръгнат от корена до короната. На клоните, особено на застаряващите, със забавен и отслабнал растеж, много често се появяват много лакомци. Те много добре се забелязват. Вертикални са и са много силни. Ако няма пространство къде да растат, ги премахнете. Иначе като израснат, ще пречат. Отрежете много извитите клони, лежащи почти до земята, почти до основата или на някое разклонение, растящо нагоре. Ако някъде в короната има два еднакви, успоредно разположени клона, претендиращи за едно и също пространство, единия веднага го отрежете. Останалият ще е свободен, много бързо ще заякне, ще се разклони и ще плододава много по-добре.
Ако на някое място в короната е много гъсто от клони, не бързайте да режете малките клонки. Огледайте се.
Постарайте се да намерите този, който се намира на най-гъстото място и с разклоненията си пречи на всички останали
Премахнете го и веднага ще ви стане по-леко. За да не изпочупите пъпките на останалите клони, нарежете го на парчета. Тогава спокойно ще го извадите от короната и пъпките на останалите клони ще останат цели.
Ако някой клон е много дълъг и излиза извън короната, отрежете го над някое странично отклонение. Същото направете и с централния водач, ако е станал много висок. Иначе след него и цялата корона ще стане много висока.
Едногодишните клонки (те са с пъпки), по-къси от 30 см, не ги пипайте, дори ако растат напряко на други клони или са насочени навътре в короната. Това са най-ценните клонки за плододаване. Ще ги познаете по късия прираст на върха.
Специалистът съветва
Резитбата е начин да оздравим дърветата
Вие не сте дървосекач, а хирург - премахвате от организма само тези части, които му пречат
0 коментара
Все още няма коментари