Имам хубава гардения, която цъфтя през цялата зима. След като я пресадих, листата започнаха да капят, а и цветните пъпки да падат. Болно ли е цветето ми?
Виолета ГАВРАИЛОВА, София
В домашни условия гарденията е дребно храстче с височина 40-100 см. При добро отглеждане се разклонява силно. Дори когато не цъфти, изглежда много изискано с красивите си блестящи листа, които я покриват плътно. Цветовете са едри, ефектни, обикновено разположени поединично, само при някои видове са събрани в съцветия. На цвят са обикновено бели или кремави, срещат се и в различни оттенъци на жълтото. Ароматът им е много силен и приятен.
Гардениите обичат силното слънце
Трябва да са настанени на място, където то ще ги огрява възможно най-продължително време. Когато нямаме такива условия, може да се използва изкуствено доосветяване, което ще допринесе цветето да се развива добре и да цъфти. Водата също е много важна. Почвата винаги трябва да е леко влажна, но не мокра, особено при ниска температура. Въздушната влажност също е добре да се поддържа висока чрез редовно пулверизиране, а през лятото - и с къпане.
Причината за изхвърлянето на цветните пъпки
ного често може да бъде ниската въздушна влажност и неадаптираността на растението към условията в дома ви. Никога не забравяйте, че купеното от вас цвете е като бебе, извадено от кувьоз. Не допускайте дори за кратко почвата да засъхне. След това и да поливате, няма смисъл. Нежните коренови власинки загиват, а заедно с тях и връхните части на растението - пъпките. Листата на гарденията пожълтяват и опадват, когато температурата падне под 14 градуса и когато почвата се е вкислила. Добре е да знаете, че торфът по принцип има кисела реакция и с времето киселинността му се увеличава. Нормално е цветето да преболедува леко и от самото пресаждане. Гарденията страда видимо от липса на желязо в почвата, което е най-честата причина за опадане на пъпките. В такъв случай е за препоръчване на два-три пъти през десетина дни да се полее със слаб разтвор на железен сулфат. Той може да се използва и като листен тор, като двата се редуват.
Цветните пъпки се залагат при температура 16-18 градуса. Когато е по-ниска, растението боледува, а когато е по-висока, развива обилна зелена маса за сметка на цъфтежа. През зимата грижите за гарденията зависят от условията на отглеждане. Ако расте в топло и слънчево помещение, поливаме и подхранваме както обикновено. Ако обаче е прохладно, по-добре е поливането да се намали, а подхранването да се преустанови, за да премине цветето в относителен покой до пролетта.
Все още няма коментари