От години сред хората са се наслоили разбирания за верността на различни легенди за това кое е полезно и кое вредно, и те стриктно се съобразяват с тях, смятайки, че така работят за своето здраве. Дори много от образованите люде страдат от предразсъдъци и не смеят да излязат от коловоза на традиционното мислене.
В този материал лекари от различни страни и поколения опровергават много от познатите митове за здравето на човека.
Мит 1: Късната вечеря трупа килограми
Според статистиката всеки четвърти жител на голям град работи до късно или е на нощни смени. Това от своя страна предполага късно хранене. Диетолозите смятат, че то няма да се отрази на фигурата, ако не превиши нормата калории за денонощието и ако късната вечеря не е единственото хранене на деня. Лошото е, че предпочитаме да си хапнем вкусно, калорично и до насита вечер. Така че важно е не кога, а колко и какво ядем.
Мит 2: Колкото по-малко спим, толкова по-бързо слабеем
Точно обратното е. Учените смятат, че пълноценният сън е съвършено необходима част от програмата за отслабване. Дори ако спим само един час по-малко, отколкото трябва, това може да докара хормонален дисбаланс. Нивото на хормона, който сигнализира мозъка за ситостта на стомаха, се понижава, а нивото на хормона, отговарящ за глада, се повишава.
Мит 3: Четенето на слаба светлина разваля зрението
Помним от детските си години, че е много вредно за очите да се чете на сумрак и най-вече с фенерче под одеялото. Оказва се, че не е така. Очните лекари твърдят, че четенето или работата пред компютъра и гледането на телевизия от близко разстояние не влияе на функционирането на очите. Усещаме умора, защото се напрягат очните мускули. И тук важи правилото - важно е не как гледаме, а колко дълго се взираме.
Мит 4: Шоколадът е вреден
Според някои учени шоколадът не бива да се смята за полезна храна. В същото време много изследвания сочат, че какаовите зърна съдържат голямо количество особени вещества - флавоноиди, които могат да подобрят работата на сърцето и на кръвоносните съдове. Благодарение на тях се намаляват кръвното налягане, съсирваемостта на кръвта и възпалителните процеси. Така че не си струва да се отказвате от този десерт. Важно е да не прекалявате. Достатъчно е да хапнете един малък шоколад или да изпиете чаша горещ горчив шоколад дневно.
Мит 5: Отмъщението отнема стреса
Специалистите твърдят, че прошката е по-сладка от мъстта. Желанието да отвърнем на този, който ни е обидил, ни прави нервни и ни кара да изпитваме негативни емоции. Това, от друга страна, се отразява на състоянието на здравето ни. Рискът да получим сърдечен пристъп, инсулт или инфаркт нараства. Съществуват ситуации, които е невъзможно да изтрием от съзнанието си. За да се живее с този душевен товар без загуби, за да се избегне отчаянието, най-добре ще е да опитате да простите. Защото отмъщението ще ви направи щастливи за миг, а прошката лекува и дарява дълъг живот.
Докторът каза
Пет развенчани легенди за здравето
Свикваме с лъжливи теории и не можем да се откъснем от тях
0 коментара
Все още няма коментари