Около 350 хиляди българи в момента живеят с диагнозата рак. През последните няколко години броят на новооткритите случаи варира около 30 хиляди на година, а през 2017 г. тe са 30 485. Водещите локации са рак на белия дроб, рак на органите на храносмилателната система, на гърдата при жените и на простатата при мъжете.
Тези данни не са напълно прецизни, тъй като след като Националният раков регистър спря да функционира през 2012 г., събирането на информацията зависи от различни организационни и административни фактори. Тенденциите обаче са ясни, коментират лекарите. Увеличават се случаите на заболелите от рак на дебелото черво в България - всяка година се регистрират 6000 нови болни, отчитат специалистите през последните години.
Точна статистика обаче не може да се даде, защото регистър няма. По-големият проблем е, че в 15-20% от случаите, когато пациентът стигне до специалист, вече е късно, защото са се появили метастази в черния дроб. Втората група най-често срещани ракови заболявания са тези на белия дроб. При белия дроб първи стадий се открива при едва 6-8% от пациентите. Около 180 хиляди от всички раково болни у нас имат тумор, чиято поява е свързана с тютюнопушенето.
Само за последната година този рисков фактор е разболял общо 25 хиляди българи. И броят им продължава да расте, въпреки че ограниченията за пушене на обществени места са отказали 2% от пушачите от вредния навик. В тези случаи хирургията е решение само в първи и втори стадий. За съжаление, в България болните, диагностицирани в първи стадий, са 6 до 8%, във втори - около 11%, а голямата част - над 40%, са диагностицирани в трети и четвърти стадий. Тогава самото лечение е много трудно. Не е малък процентът и на заболелите от рак на гърдата. Всяка една от 8 жени го развива, което го нарежда сред социално значимите заболявания.
Ракът на гърдата може да бъде уловен в самото начало дори у здрави жени. Развитият свят върви към скринингова програма, където всички жени над 45 години се включват в безплатни мамографски прегледи, които посещават всяка година или две след това. Според лекарите трябва да се засили и скринингът за рак на маточната шийка, защото в това отношение България е на нивото на Африка, и то на най-изостаналите страни там. Всяка година над 12 милиона души получават диагноза рак и 7,6 милиона умират от болестта. В Европейския съюз раковите заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечносъдовите заболявания.
Всяка година две от десет жени и три от десет мъже умират от рак, а на приблизително 3,2 млн. европейци се поставя тази диагноза. Заболеваемостта продължава да нараства въпреки по-добрата профилактика и лечение. Добрата новина е, че около 40% от раковите заболявания са потенциално предотвратими.
350 хиляди българи живеят с рак
Най-често заболяваме от тумори на белия дроб и храносмилателната система
0 коментара
Все още няма коментари