От 10 до 14 юни т.г. в Поморие ще запеят един по един десетки хорове, изпълняващи православна музика. Това ще бъде на 13-ия Международен фестивал на православната музика ”Св. Богородица - Достойно есть” в Поморие, с организатори Сливенската митрополия и Община Поморие.
Йорданка Панчева-Туджарова е на 65 г., от 15 години е диригент на църковния хор “Благовестие” в храма “Рождество на Пресвета Богородица” в Поморие. Тя е завършила Музикалната академия, някога БДК, в София, била е преподавател в музикално училище - първо 4 г. в Плевен, после останалите години до пенсия в музикално училище в Бургас, в Националното училище за музикално и сценично изкуство “Проф. П. Владигеров”. Отличена е със “Сребърна лира” от СБМТД - София, и с Грамота и плакет на Министерството на културата. Тя е един от инициаторите на Международния фестивал за православна музика “Св. Богородица - Достойно есть” в Поморие и е музикален директор на фестивала. Йорданка Туджарова има две деца, син и дъщеря - музиканти, и двама внука.
- Г-жо Туджарова, какъв е интересът към църковното хорово пеене?
- През всичките години сме се радвали на голям интерес към фестивала за църковно пеене. Лично аз не очаквах толкова положително отношение към него от всички страни - участници и организатори. Явно църковните и светските хорове, които представят църковна музика, имат желанието и нагласата да покажат какво работят в тази област, а това за мен е много голям стимул. Защото не всички църковни хорове са професионални, в тях има и професионални певци, и те имат нужда не само да видят изпълненията, но и да чуят тази музика. Важно е да се показва докъде са стигнали хоровете, как се пее такава музика - това е едно много голямо сверяване на часовниците.
- Какво е по-специфичното на църковното пеене в хор?
- Ако не си член на църквата, ако нямаш Божието общение, малко трудно ще я усетиш тази музика. Един музикант в светски хор би могъл да я изпълни перфектно като интонация, произношение и т. н., но той трябва да усети съдържанието на текста, защото в тази музика изключително важен е текстът. Това всъщност са молитви, които се пеят.
- Какво впечатлява посетителите на фестивала от предишни години?
- Ние си имаме почти постоянна публика. Вече има запитвания на любители на църковното хорово пеене да дойдат от страната и чужбина в дните на фестивала 10-14 юни в Поморие. Има си хора, които обичат тази музика, приемат я дълбоко в сърцето си и искат да присъстват на фестивала, да видят и чуят всичките участия.
Църковния хор “Благовестие” в храма “Рождество на Пресвета Богородица” в Поморие
- Как протичат фестивалните дни?
- Хоровете участват в три поредни дни, по два концерта на ден, с участия в службите в църквата “Рождество на Пресвета Богородица” в Поморие, а на четвъртия се представят светски хорове пред самата църква със свой репертоар, съобразен със смисъла на фестивала.
- Има ли бъдеще църковната хорова музика, има ли интерес и добро отношение към църковното хорово изкуство? Вие по какъв начин го виждате?
- Надявам се църковното хорово пеене да продължи да се развива. Смятам, че докато съществува църквата, ще има и такива хорове, и такава музика. Създават се и много съвременни произведения на такава тематика, има много български автори, които също пишат съвременна църковна музика. Добри Христов е написал прекрасни литургични произведения. Миналата година чествахме също и композитора Петър Динев, негови литургии се пеят почти във всички църкви. Георги Попов е с много хубави написани неща за литургия, композиторът и диригент Стоян Бабеков също има юбилей тази година. Има и диригенти, които пишат произведения за своите хорове.
- Църковната музика търпи ли развитие в този смисъл?
- Разбира се, че търпи развитие, има много сложни произведения, които се пишат за литургични текстове, но те трудно биха се изпълнили по време на една литургия. Те повече подхождат за концертно изпълнение. В литургията се търси молитвеното чувство и музиката да бъде не самоцел - музика за самата музика, а тя да подпомага молитвата.
- Какъв е вашият хор “Благовестие”?
- Хорът ни е създаден през 1999 г. Състои се от 15 дами, имаме богат репертоар. В него присъстват както много стари църковни песни, така и по-нови, съвременни, творби от известни български и руски композитори, както и авторски мои творби.
- Какви са вашите участия?
- Участваме в богослуженията в храма, пеем на литургии в различни храмoве в страната и в чужбина, както и в храма на Българската екзархия “Св. Иван Рилски” - Истанбул, Турция. Изнасяме и самостоятелни концерти с църковнославянска музика и духовни стихове в Поморие, региона и в страната. Хорът ни защитава достойно името на Поморие и на България при участието си в различни фестивали у нас и в чужбина - Велико Търново, София, Ямбол, Габрово, а също и в Бялисток (Полша), Панчево (Сърбия), Тидахолм (Швеция), Тернопол (Украйна), Троицк - Москва, Русия. Гостувал е с концерти и в гр. Дубна (Русия). За тази година вече имаме покана за участие в Беларус. И както вече е известно, ние сме горди, че за 13-и пореден път хорът ни е домакин на Международния фестивал. Радваме се, че има много желаещи за участия и такива, които с огромно желание искат да дойдат, за да ни чуят, които се чувстват добре в Поморие. Това представяне е вид атракция за летовниците в Поморие, за тях това е музикален празник на хоровото изкуство.
- А в самата църква “Рождество на Пресвета Богородица” по време на фестивала какво се случва?
- Църквата в дните на фестивала е празнично украсена и е пълна. Всъщност ние пеем всяка неделя в нея, променяме произведенията, включваме нови неща. Три-четири състава от нашия хор си делят участията в литургиите в други градове, изпращаме състави в близките селища, даваме възможност на хората, които не са в Поморие, също да чуят. Всяка година около 11 юни, този ден е празник на самата икона “Света Богородица Достойно есть”. Имахме и по-стари икони в по-малката църква “Преображение Господне”, но те отидоха в криптата на храма “Александър Невски” в София. От две години “Достойно есть” идва в Поморие по време на фестивала. Участието ни е свързано с песнопението “Достойно есть”, създадено по ангелско внушение.
Дона НИКОЛОВА
Йорданка Туджарова на 65 г.: Чрез църковната музика общуваме с Бога
Фестивалът ни за църковно хорово пеене е сверяване на часовниците
1 коментара
Йорданка Туджарова