Ако блокът не е определил човек, който да отговаря за асансьора и да контактува с контролните органи, то шефът на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор може да спре съоръжението.
Това предвижда нов проектозакон за техническия надзор на съоръженията с повишена опасност.
Текстовете идват след множество фатални инциденти с пропаднали асансьори, при които загинаха и пострадаха хора. Специалистите обаче са категорични, че законът просто прехвърля отговорността за елеваторите на живеещите в блоковете, а контролната дейност не е сред най-добре уредените.
С повишена опасност според закона са котли, съдове под налягане, тръбопроводите на топлофикация и газопроводите, уреди на втечнен газ, нефтопроводи, асансьори.
При констатирана неизправност на асансьора, на газопровода, или съда под налягане собственикът му е длъжен в рамките на 30 дни да я отстрани, предвижда проектът.
Не може да се пускат в експлоатация съоръжения, които показват неизправност и провреда, нямат маркировка за съответствие, нямат договор с орган за технически надзор. Под забрана ще бъдат и устройства, които са променяни извън нормите или не отговарят на техническата документация на производителя.
В закона са регламентирани задълженията на собствениците: те трябва да регистрират опасното съоръжение, да отговарят за правилната му експлоатация, да водят досие за него и да уведомяват отговорната агенция за аварии и злополуки. Агенцията пък ще поддържа регистър на злополуките.
Все още няма коментари