Ракът на дебелото черво заема второ място по честота на разпространение – при мъжете той е след рака на белия дроб, а при жените – след рака на млечната жлеза. Най-често засегнати са хората на възраст между 50 и 70 години, като мъжете боледуват малко по-често от жените, обясняват онколозите. Според статистиката се наблюдава трайна тенденция към ежегодно увеличаване на заболеваемостта у нас – от 26,7% през 1993 г. до близо 50% към днешна дата.
Причините за появата на това заболяване са комплексни – от една страна, са наследствени, а от друга – дължат се на влиянието на външни или вътрешни фактори. Лекарите обясняват, че преяждането по празници никак не е безобидно и често поставя началото на сериозните проблеми. Консумирането на големи количества продукти от животински произход, недостатъчният прием на калций, неколкократната употреба на една и съща мазнина при готвене или пържене могат да доведат до промени на жлъчните киселини, които имат канцерогенен ефект, категорични са експертите. Упоритият и продължителен запек води до развитие на анаеробни бактерии в червата. Тези бактерии също отделят вещества с канцерогенен ефект, допълват те. Най-страшното при рака на дебелото черво обаче е, че се развива без очевидни симптоми. Болките се появяват на по-късен етап, но има смущения в дейността на червата и в тяхната проходимост, анемия, нарушение в общото състояние на организма.
Болката може да бъде коликообразна, понякога с неточна локализация, или да бъде постоянна в точно определено място. Най-често смущенията в дейността на червата се изразяват в загуба на апетит, чувство на тежест и раздуване на корема, гадене, оригване, понякога повръщане.
Освен изброените по-горе симптоми при рак на правото черво са характерни и някои други признаци. Един от тях е кървенето, което се появява в началото на дефекацията, като кръвта е с тъмен цвят за разлика от кървенето при хемороиди, при което кръвта е с аленочервен цвят и се появява в края на дефекацията.
Съвременните диагностични възможности, с които разполагат специализираните онкологични и гастроентерологични кабинети, са в състояние да осигурят точна диагноза дори и в най-ранните стадии на заболяването, което е гаранция за неговото успешно лечение. Превенцията обаче също е важна и лекарите съветват да се ограничи консумацията на храни, приготвени в микровълнови печки, многократно ползване на мазнини във фритюрници, продължително престояване на храни във фризери. Да се хапват повече пресни меса, плодове и зеленчуци, които предпазват от развитието на злокачествен процес.
Все още няма коментари