Все по-нарастващите нужди от лечение на болни от коронавирус у нас вече водят до дефицити на лекарства, алармираха преди дни от Асоциацията на собствениците на аптеки. Според тях има проблем с три групи лекарства.
„На първо място са антитромботичните лекарства, които се използват активно и в болнична обстановка, и за домашно лечение. Например фраксипарин, например клексан“, обясни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов пред Нова тв.
Увреждайки кръвоносните съдове, вирусът води до по-голям риск от тромбозиране на кръвта. Затова с цел превенция на евентуалните усложнения при по-тежките случаи се предписват антитромбоцити.
„Другата група, която също се използва за това заболяване, са кортикоидите. Международното им име е например дексаметазон. При тях също се оформя дефицит, който се надявам да е временен“, добави Костов пред Нова тв.
Кортикостероиди се предписват, когато имунитетът изнемогва и реагира неадекватно. Те предпазват от свръхактивна имунна реакция, казват пулмолози. Препоръчват на личните лекари да не ги предписват твърде рано, защото при по-леко болни може повече да навредят, отколкото да помогнат. Ако не са навременни, потискайки имунитета, ще задържат вируса по-дълго време в организма.
„Третата група лекарства, при които мисля, че проблемът е по-малък, защото са много взаимозаменяеми, са антибиотиците. Два-три основни антибиотика липсват, но те са заменими, така че там проблемът не е голям“, смята Костов.
Все още няма коментари