В България около 2000 души годишно умират от рак, причинен на работното място. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, който неотдавна участва в събитие на тема „Пътна карта на канцерогените“.
По думите му раковите заболявания, които се получават на работното място, не се следят в България и в страната ни няма надеждна статистика. У нас само две такива болести са признати за професионално заболяване, обясни той и допълни, че в ЕС ракът е сред основните болести, които водят до смъртност, а ежегодно между 4 и 7 млрд. евро се харчат за работници, заболели и починали от рак.
Димитров посочи още, че в ЕС годишно около 120 хиляди души умират от рак, причинен на работното място, както и че в страната ни ежегодно около 35 хиляди души умират от раково заболяване.
„Нямаме мерки, предприети от институциите, и затова искаме да започнем кампания, включваща профилактични мерки, да има стимули за фирмите за прилагане на механизми за превенция и за намаляване на експозицията на работниците на канцерогени“, каза Пламен Димитров. Над 50 са канцерогените, за които е установено, че са най-опасни, посочи още той.
„Много видове заболявания, включително онкологични, сърдечносъдови и кожни, както и респираторни разстройства, мускулно-скелетни смущения и проблеми с психичното здраве, могат да бъдат причинени или влошени като следствие на условията на труд. Въпреки че основните причини за тези заболявания могат да бъдат комплексни, някои експозиции на работното място допринасят за развитието или прогресирането на даденото заболяване. Счита се, че ракът е една от основните причини за свързаните с работата смъртни случаи в ЕС“, посочи зам.-министърът на здравеопазването Добромира Карева.
Все още няма коментари