Майка ми е оперирана от рак, тежко болна е и не е възможно да се обслужва сама. Освен това ежедневно е на лекарства и инжекции. Аз и съпругът ми не можем да си позволим да не работим. Казаха ми да я настаня в хоспис, разтревожена споделя Евдокия ИВАНОВА
НЗОК има клинична пътека за т.нар. палиативни грижи за онкоболни. Договор с нея обаче имат болници, а не хосписи.
В България има 69 болници с такива договори. В София са Първа, Четвърта и Пета градски болници, ИСУЛ и Военна болница. Клиничната пътека на касата поема само 20 дни от грижите за болните. Престоят над този лимит се заплаща от пациентите или близките им.
В София има официално регистрирани 4 хосписа - "Хоспис Филаретова", "Медибул хоспис", "Хоспис Св. Ана" и "Хоспис София". "Медибул хоспис", насочен основно към грижи за онкоболни,Близките на пациента плащат абонамент
Срещу това хосписът осигурява наблюдение, поддържащо лечение и борба с болката, посещения по домовете, предпазване от рани от залежаване и др. От хосписа твърдят, че не вземат пари от деца и социално слаби.
В "Хоспис Филаретова" осигуряват грижи за онкоболни и прекарали инсулт, за инвалиди и хронично болни. В зависимост от тежестта на заболяването грижата по домовете струва между 4 лв. и 7 лв. на час. Хосписът има и стационар, където болните могат да постъпят срещу 15-25 лв. на ден.
В Пловдив хосписите са шест. Засега обаче те са само за социални грижи. До момента обаче няма хоспис с леглова база. Шест хосписа са регистрирани и във варненския Районен център по здравеопазване. От тях в действителност работят, при това с ограничен капацитет, едва 2, и двата без леглова база.
Два хосписа - "Надежда" и "Ковачеви - Медеор", са закрити, останалите явно чакат по-добри времена.
Медицински работници от "Царица Елеонора" обслужват пациенти по домовете им, предлагат им и постоянни грижи.
От 3 до 5 лв. е поставянето на мускулна или венозна инжекция, цената на поставянето на система зависело от времетраенето. Цена за гледане на възрастен на час започва от 2 лв. на час.
Освен хоспис, за тежкоболен може да се наеме и медицинска сестра. У нас няма борса за медицински сестри, тъй като частната практика за сестри не е позволена от закона. Затова обикновено близките наемат сестра от болницата, където е лежал болният.
Най-често се наемат сестри за грижи за онкоболни и прекарали инсулт. Цената е 5 лв. на час. Сестрите се грижат за хигиената, храненето и тоалета на пациента, а също и за приемането на медикаментите, изписани от лекар. Има и по-заможни хора, които наемат сестри за по 400 - 500 лв. на месец. За такъв хонорар обаче от сестрата се иска почти постоянно да стои около болния.
Все още няма коментари