Подчинени ли сме на времето? Може ли смяната на часа и превъртането на стрелките да бъде съдбоносно?
Това е просто една от онези човешки приумици, при които си мислиш, че можеш да правиш каквото си поискаш, стига да имаш дисциплина. Забравяме, че биологичният часовник е древен колкото самите живи организми и не може да бъде подлъган просто така." - твърди немският учен Тил Рьоненберг.
Европейската директива не задължава по никакъв начин отделните държави да използват лятното часово време.
Въпреки това всяка година по два пъти местим стрелките на будилниците. Смяната често предизвиква смущения както в тялото, така и в ума ни. А като прибавим и тъгата по отминалото лято, есенната депресия е налице. Зависим ли от времето и от сезоните?
След дни пак ще местим стрелките на часовника с час назад. В понеделник ще се радваме на добавените към съня ни 60 минути. Кой обаче пръв премести стрелките?
През 1915 г. бушува Първата световна война. В Германия енергийните ресурси се топят. Страната е блокирана по море от Британските кралски сили. Секва вносът на гориво за газовите осветителни лампи и на восък за свещи от Шотландия и Норвегия. Страната има въглища, но те не стигат до домакинствата, нужни са за индустрията, предимно за военната. Германия тъне в мрак. В буквалния смисъл.
Още през 1912 г. е имало идея да се въведе лятно часово време за да се пести енергия, но тя бързо е била забравена. До военната 1916 г., когато на 6 април в Държавен вестник е публикувано решение на Сената, в който се указва, че на 1 май 1916 г. започва лятно часово време, което приключва на 30 септември.
Равносметката е положителна – свива се потреблението на въглища. И така до 1919 г., когато във Ваймар заседава Националното събрание. Няма мнозинство и законът престава да действа.
До 1940 г., когато Хитлер отново въвежда лятното часово време. Знайно е защо – войната поглъща огромни енергийни ресурси.
Пример за Фюрера е Кайзерова Германия. Може и да не е знаел, че всъщност още през 1784 г. бащата на САЩ Бенджамин Франклин е имал идея за връщане на стрелките през лятото. Само че не да се пести енергия, а хората да стават по-рано и така денят им да е по-пълноценен.
Хитлер връща през 1940 г. лятното часово време в Германия.
Германците си връщат регулярното време през 1950 г. Летният им сън не е смутен чак до 1980 г., когато ФРГ отново започва играта със стрелките. Преди нея са го направили други държави заради нефтената криза. Едва през 1996 г. ЕС въвежда на територията на държавите членки единно часово време – лятно и зимно.
Оттогава се вихрят люти спорове “за” и “против”.
Може и да ни се размине люшкането между зимно и лятно време, ако се приеме инициативата на бившата аграрна министърка в Берлин и понастоящем министърка на икономиката на Бавария Илзе Айгнер.
Отдавна е доказано, че не се постигат енергийни икономии. При ранно ставане на хора от първите смени трябва да се палят лампи. За много държави в Северна Европа април е студен месец. Ако вечер се пести от осветление, заран се ползва отопление, което е по-скъпо от тока за елкрушките.
Баварската министърка на икономиката Илзе Айгнер предлага референдум в ЕС за часовото време.
Все още няма коментари