Ценителите на изкуството отново ще могат да разглеждат безплатно експонираните близо 2000 произведения, разположени в 28 зали на четири етажа в новата Национална галерия "Квадрат 500", които показват българското изкуство в съизмеримост с европейските и световните тенденции. 8 октомври е и поредният втори четвъртък от месеца, в който и за всички експозиции във филиалите Националната ни галерия в София входът е свободен от 10.00 до 18.00 часа. Специално за "Квадрат 500" в този ден уредници и реставратори ще представят в 11.00 и в 16.00 часа във фоайето пред зала 21 реставрация на японска гравюра Укийо-е ("Картини на плаващия свят"), съобщиха от новия музей.
Откакто бе открита в края на месец май 2015 г., в Национална галерия „Квадрат 500“ посрещнаха вече общо над 70 000 посетители, отчитат статистиците.
На 8 октомври 2015 г., четвъртък, входът ще е свободен както за залите на Национална галерия „Квадрат 500“, така и за експозициите в Двореца на пл. „Княз Александър I” №1, в Музея на християнското изкуство в криптата на храм-паметника "Св. Александър Невски", в Музея на социалистическото изкуство и в Софийски Арсенал – Музей за съвременно изкуство /САМСИ/.
Акцент на месец октомври 2015 г. в "Квадрат 500" ще е платното на Николай Рьорих (1874-1947) „Хълмът на Тара” /1932/, темпера, платно; 49 х 82 см, което е експонирано в Зала 21 на галерията.
Николай Константинович Рьорих принадлежи към най-изтъкнатите деятели на руската и световна култура. Той е художник, учен, пътешественик, обществен деец, писател и мислител. В творчеството му връзката между човека и природата се превръща в знак, в символ и внушава нови философски идеи, повлияни от Изтока. През 1923 г. Николай Рьорих заедно със семейството си пристига в Индия, където започва подготовка за археологическа, етнографска и лингвистична експедиция в труднодостъпните райони на Централна Азия. След завършването й, през юли 1928 г., Рьорих основава Институт за хималайски изследвания, наречен „Урусвати“, което в превод от санскрит означава „Светлина на Утринната звезда“. През 30-те години на ХХ век той разработва и проект на специалния Пакт за опазване на културните ценности по време на войни и граждански междуособици.
В Националната галерия се съхранява колекция от 248 творби на Николай Рьорих, дарени от неговия син Святослав Рьорих. Голяма част от тях са пейзажи от цикъла „Хималаи”, създадени през 30-те и 40-те години на ХХ век.
Безплатен вход за "Квадрат 500" и още 4 музея
Над 70 хиляди посетили новата национална галерия
0 коментара
Все още няма коментари