Хора със сърдечни заболявания и особено предразположени към такива трябва да спазват добра хигиена на зъбите и кожата си, за да предотвратят потенциално смъртоносни инфекции на вътрешната обвивка на сърцето и клапите. За това съветва в новите си препоръки Европейското дружество на кардиолозите.
Работната група, изготвила документа, е провокирана от увеличаването на населението, изложено на риск от сърдечни болести. Преразгледани и актуализирани са рисковите категории, като в ръководството се коментира заболяването инфекциозен ендокардит, което представлява инфекция на вътрешните обвивки на сърцето и засяга най-често сърдечните клапи. Това се случва, когато бактерии или гъбички навлязат в кръвта – например чрез кожни инфекции, стоматологични процедури, хирургически интервенции и други инвазивни дейности. Инфекцията може да доведе до абсцеси, разрушаване на сърдечна клапа и разпадане на клетки на по-малки частици. Рисково е, когато те се придвижат до други области на тялото и създадат условия за запушване на съд – процес, наречен емболизация.
Развитието на инфекциозен ендокаридит обикновено „изисква“ изпълнение на няколко условия. На първо място е наличието на предразполагащи рискови фактори за навлизане на патогени в кръвния поток. На второ място е способността на организма да се справи с микробите, така наречената компетентност на имунния отговор. За имунитета предизвикателство са както системните инфекции, така и инцидентното, но мощно нахлуване на бактерии, склонни към бързо образуване на болестотворни колонии. Най-често патогените проникват чрез инфекции на кожата, устната кухина, стомашно-чревния тракт или пикочно-половата система. Пациентите трябва да бъдат насърчавани да мият зъбите си два пъти дневно. Според кардиолозите за сърцето занемареното здраве на устната кухина е риск, сравним с пушенето. Както и да търсят професионално почистване на зъбите (от плака) и контролни прегледи поне два пъти годишно.
Внимание! Немитите зъби разболяват сърцето
0 коментара
Все още няма коментари