Минималната пенсия в България стига за 4-5 домата и бучка истинско сирене на ден. В сметката обаче не влизат разходи за битови сметки и лекарства, пише „Телеграф“. Пенсии в размер на 467 лева месечно, както и под тази сума получават близо половината от възрастните, или над 820 000 българи, по данни за ноември на НОИ. От тях 391 728 българи преживяват със суми, по-малки от минималния размер на пенсията у нас, сочи статистиката на института.
Месечният приход на пенсионерите с най-ниски доходи, разделен на 30 дни, колкото има в един календарен месец, означава, че разполагат с малко над 15 лева на ден. Тези пари, ако се хранят с качествени продукти, ще им стигнат за 5 домата и бучка сирене с водно съдържание в нормата дневно. Както стана ясно от изследване на асоциация „Активни потребители“, сирене под 16 лева със сигурност е оводнено, така фирмите намаляват разходите си и съответно цената. Така, ако човек си купи сирене за около 10 лева и кило домати от хубавите за 6 лева, бюджетът му за деня се изчерпва.
Реално една минимална пенсия, ако бъде претеглена в количество качествено сирене, стига за не повече от 20-22 килограма.
Близо половината от пенсионерите, както и хората с ниски доходи често прибягват до покупка на по-евтини продукти и такива, които са намалени, тъй като не могат да си позволят по-качествените, които са на цени над 20 лева за килограм, защото броят на бучките автоматично се свива.
Инфлацията се отрази и на медикаментите. Поне 100 лева струват лекарствата, които лекарите изписват на голяма част от пенсионерите. Тези за кръвно и холестерол, които пият повечето възрастни хора, се заплащат и по каса, но цената, която се доплаща от джоба, е не по-малко от 50 лева. Отделно от тях много пенсионери си купуват и допълнителни илачи, които не минават по книжка. Така от пенсията поне стотачка отива за илачи.
Все още няма коментари