От датата на въвеждане на еврото заплатите, пенсиите, обезщетенията, както и паричните и социалните помощи се изплащат в евро и се обръщат в евро, като стойността им в левове се раздели на пълния официален валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая.
При закръглянето, ако третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак се увеличава с една единица. Това е записано в Закона за въвеждане на еврото, предложен за обществено обсъждане. Това ще става по неотменимо фиксираният валутен курс на лева към еврото, определен в регламент на съвета, приет в съответствие с член 140, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз, пише още в него.
Превалутирането на цените и другите стойности от левове в евро не може да води до поставяне на потребителите във финансово по-неблагоприятно положение, отколкото биха били, ако еврото не е въведено като парична единица на Република България, пише още в законопроекта.
При въвеждането на еврото търговците не могат да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори.
Ще има период, в който цените ще се изписват и в левове, и в евро. Той започва един месец след датата на влизане в сила на решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото у нас.
Един месец от датата на въвеждане на еврото левът продължава да бъде законно платежно средство, но ако платим в левове, търговецът ще е длъжен да ни върне ресто в евро. Връщане на левове се допуска само ако търговецът няма достатъчно евро монети. В периода на двойно обращение при рекламация на стока или услуга търговецът връща платената сума в евро.
Все още няма коментари