Сред законопроектите, внесени в Народното събрание, се появиха няколко идеи за промени в Кодекса за социално осигуряване. Повдигането на темата е очаквано, като се има предвид, че партиите се стягат за нови избори и започват отново да ухажват пенсионерите.
Ново преизчисляване на пенсиите предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване, внесени от БСП в Народното събрание. Предлага се пенсиите, отпуснати до 24 декември 2021 г., да се преизчислят от 1 януари 2023 г. с процент 1,35 на сто за всяка година осигурителен стаж без превръщане. Пенсиите за трудова злополука и професионална болест, отпуснати до 24 декември 2021 г., също да се преизчислят от 1 януари 2023 г. със съответния коефициент по чл. 79, ал. 1.
При линия на бедност от 413 лева за тази и очаквана от 504 лева за следващата година от 1 октомври средната пенсия стана 725 лева. Към септември тази година пенсиите за трудова дейност, приравнени на минималния размер, са 44,8 на сто от всички трудови пенсии и 43,4 на сто от всички пенсии, пише в мотивите към законопроекта. В тях се напомня, че за последните месеци са извършени три актуализации на пенсиите – от 25 декември всички пенсии бяха преизчислени чрез повишаване на тежестта за всяка година стаж от 1,2 на 1,35 на сто. Това доведе до средно нарастване на пенсиите с около 12%.
От 1 юли пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., бяха увеличени с 10 на сто, а в размера им бяха включени и т. нар. Ковид добавка от 60 лева, както и компенсаторните добавки заради разликата в изплащаните пенсии за декември 2021 и януари 2022 г. От 1 октомври пък всички пенсии бяха преизчислени с цел да се намали разликата между най-старите и новите пенсии. След това преизчисляване обаче пенсиите, отпуснати през различни години, отново останаха с различни „коефициенти на тежест“ на осигурителния стаж, пише в мотивите. Въпреки тези увеличения размерът на пенсиите остава на ниски нива, обясняват вносителите от БСП. Затова според тях трябва да се предвиди съществена промяна в размера им освен ежегодното осъвременяване от 1 юли.
Ново „швейцарско правило“ пък предлагат от „Продължаваме промяната“. То предвижда от 1 юли пенсиите всяка година да се вдигат с онзи от двата показателя, който е нараснал в по-голяма степен – или със 100% от ръста на инфлацията, ако тя расте по-бързо, или със 100% от ръста на осигурителния доход, ако той я изпреварва. По същия механизъм пенсиите бяха вдигнати от 1 октомври, но бе еднократно.
ДПС отново предлага за действителен стаж да се признават и периодите на наборна военна служба, и тези на лишаване от свобода за репресираните. Казармата се признава за осигурителен стаж и по сегашното законодателство – влиза при определяне правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст в масовия случай при трета категория, както и при ранно пенсиониране – с пълен осигурителен стаж, но до 1 г. преди нужната възраст. Този период обаче не се брои точно в случаите, където стажът не стига. Това е хипотезата, според която при недостатъчен стаж човек може да се пенсионира на възраст 66 г. и 10 м. (за двата пола, като възрастта расте всяка година), ако има минимум 15 години действителен осигурителен стаж. Именно в тези случаи промените на ДПС ще помогнат на хората да получат право на пенсия.
Все още няма коментари