Над 3 млн. души в страната живеят в постоянен риск по отношение на парите и на ръба на финансовото оцеляване. Домакинствата на 46,7% от хората в България нямат достатъчно заделени пари, с които да посрещнат неочаквани разходи, като неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др., показват данни на НСИ. Това означава, че за всяка по-съществена повреда на колата или при необходимост от смяна на голям домакински уред трябва да вземат пари назаем от роднини, банки или фирми за бързи кредити.
През 2023 г. 18% от населението на страната живеят в тежки материални и социални лишения, обявиха от НСИ. Това означава, че се лишават от поне 7 от общо 13 показателя за водене на достоен живот. Най-голям е делът на българите, които нямат заделени пари за неочакван разход. Но и планираните разходи са огромен проблем за голяма част от населението.
Домакинствата на 44,2% от хората в страната, или 2,8 млн. души, не могат да си позволят всяка година едноседмична почивка извън дома. С плащането навреме на вноски по заеми, битови сметки и наеми затруднения са имали 18,8% от хората в страната, показват данните. Огромен проблем за домакинствата е и обзавеждането на дома. 41,8% от хората не могат да си позволят смяна на остарели мебели.
Близо всеки пети в страната не може да си позволи да яде месо, пиле или риба (или вегетарианския им еквивалент) всеки втори ден. Не могат да отопляват достатъчно добре дома си 20,7% от населението. А над 11% от домакинствата нямат пари за автомобил.
Задоволяването на основни лични потребности също е проблем за огромна част от хората. Например 22%, или над 1,2 млн. души, не могат всяка седмица да похарчат малка сума пари за лични нужди. 12,8% от хората в страната не могат да си позволят веднъж на месец да се срещнат с приятели или роднини, за да хапнат или пийнат.
Близо 30 на сто от населението имат проблеми с купуването на по два чифта обувки според сезона, а 23,7% имат проблем със замяната на износените дрехи с нови.