Черните котки носят нещастие или никога не бива да минаваш под стълба, защото носи лош късмет. Още като деца всички сме чували подобни измислици, а също и методите как да се предпазим – да се завъртим три пъти в кръг, да хвърлим камък зад гърба си и т.н. За някои това са просто забавни суеверия и измислици, но други ги приемат изключително сериозно от страх да не предизвикат съдбата.
Един предмет обаче е рекордьор от гледна точка на различните суеверия, които битуват относно него – това е часовникът. В следващите редове ще ви разкажем едни от най-странните вярвания, които хората са имали преди векове, а някои от тях са запазени и до днес.
Какво ще си помислите, ако часовникът ви спре да работи? Вероятно, че е време да смените батерията. Както обаче знаете, кварцовите механизми се появяват относително скоро, а суеверието, за което става дума, е било особено популярно преди около два века. Тогава часовниците са били механични и майсторите с голяма прецизност изработвали на ръка сложния механизъм, който позволява на стрелките да отмерват времето. Затова хората вярвали, че майсторите часовникари буквално влагали част от душата си в своите творения. Ако часовникът се повредел, смятали, че малко късче от душата на майстора си отивало с него.
В миналото в някои страни са имали традиция да спират часовника, когато човек почине. По този начин се отбелязвал краят на неговия житейски път и часът, в който това се е случило. Подобно на начина, по който днес часът на смъртта се установява от медиците. Ако часовникът започне да работи отново или се чуе часовников звън, това се смятало за изключително лош знак–предвещавало, че смъртта ще споходи някой от близките на покойника.
Със сигурност сте чували суеверието „Не бива да подарявате часовник“, тъй като е много популярно и днес. Смята се, че ако подарите този красив аксесоар на някого, той започва да отмерва времето, в което ще бъдете заедно. Според хората, които вярват в тези мистични истории, ако подарите часовник на партньора си, това означава, че много скоро ще се скарате и ще се разделите с половинката си.
Откъде произхождат подобни вярвания? Според запознати някои произлизат още от Древен Китай. Оказва се, че когато знаците, обозначаващи думите „подарявам“ и „часовник“, се свържат, се получава комбинация, която означава „погребение“. Оттам се смята, че подареният часовник може да отмерва и оставащия живот на притежателя му. Звучи много зловещо, затова и в съвременен Китай хората все още избягват да правят подобни подаръци.
Все още няма коментари