Таско Ерменков, който е бивш депутат от БСП и член на Изпълнителното бюро на партията, бе избран за регулатор в КЕВР. Той ще отговаря по енергийните въпроси. Това стана след бурни парламентарни дебати, в които Ерменков бе обвиняван от някогашните си коалиционни партньори в кабинета на Кирил Петков за проводник на руските енергийни интереси. Припомнени от ППДБ бяха обвиненията срещу него в тероризъм, както и биографията му на офицер от военното разузнаване. Новият председател на КЕВР е Пламен Младеновски, предложен за поста от ГЕРБ. Той замени Иван Иванов, който постави абсолютен рекорд по престой начело на важната комисия.
- Г-н Ерменков, дебатът за вашия избор в пленарната зала на Народното събрание се нажежи до червено, даже е цяло чудо, че не стана и късо съединение. Кои обаче бяха мотивите, които надделяха – експертността и професионалният ви опит или политическите опорки и заигравки, които се опитваха особено от ППДБ да ви лепят като етикети на проводник на руските енергийни интереси и откровен терорист?
- Дайте да не го коментираме това, защото това беше ситуация, колкото унизителна за парламента, толкова и рушаща авторитета на институцията. Точно защото съм и бивш народен представител, не ми се иска да коментирам.
- Означава ли това, че имате някакви колебания за себе си, или сте с ясното самочувствие на човек, който ще работи за хората и ще се доказва с експертността си?
- Това – дали съм експерт, или не, го оценяват другите. Сам да оценявам себе си не върви, но мога да припомня фактите: Седем години съм бил изпълнителен директор на Агенцията за енергийна ефективност. Под мое ръководство беше създаден първият в България Закон за енергийната ефективност, както и всички последващи нормативни документи и закони, свързани с възобновяемите енергийни източници. Осем години имам в парламента като член на комисията по енергетика, в това число и една година като зам.-председател на комисията по енергетика по наблюдение дейността на КЕВР. Доктор съм в областта на техническите науки – електроснабдяване и електрообзавеждане. Преподавател в Софийския университет, Стопански факултет. Ще е нескромно да продължа да изреждам биографията си. Всеки може сам да направи изводите си.
- Откъде все пак дойдоха тези нападки и защо от страна на ППДБ, с които бяхте коалиционни партньори в кабинета на Кирил Петков? Не се ли оказаха жалки и самоопровергаващи се в твърденията си за вас ивомирчевци и сабрутевци, като се опитваха да ви приравнят на обикновено ченге доносник от ДС, шпионин на Русия, вместо да имат обратно – респект към работата ви като офицер по линия на военното разузнаване?
- Оставям го на възпитанието на тези, които се изказваха и на техния политически морал. Отново повтарям, че не ми се коментират неща, които принизяват авторитета на Народното събрание. Вярно е само, че отделни личности го правят много успешно това принизяване. Оставям го на тяхната съвест.
Ако проблемът, който възникна, беше упражнение само върху моята личност, някак си може би щеше да е по-приемливо. Но когато с такива дебати се поставя под съмнение, първо, авторитетът на парламента, защото кандидатурите за регулаторните органи са на парламентарните групи, а на второ място се подлага на съмнение въобще бъдещата безпристрастна дейност на КЕВР, това е антидържавно и саботаж.
- Какви ще са конкретните отговорности оттук нататък за вас в КЕВР, какво ще отстоявате?
- Конкретните ми ангажименти са в областта на енергетиката. За областта на ВиК услугите се изисква различна експертност.
- Като крайни потребители на електроенергия, всички нас ни интересува предстоящата либерализация на цените. Отиваме ли към свободен пазар на тока за бита, или той ще търпи все пак някаква регулация? И как ще бъде гарантирана защитата на семействата, ще се ангажирате ли с гаранции, че цената ще е не само пазарно, но и социално поносима?
- Дори да се отиде на пълна либерализиция на пазара, това всъщност няма да е решение на КЕВР. Това са решения, които взимат правителството и парламентът на България. Като комисия обаче ние ще направим нашите предложения и всичко, което е възможно цените за битовите потребители да останат поносими и това да става чрез съответните компенсации от страна на държавата. Но по регламент това е в прерогативите на кабинета. В момента няма основания хората в България да се притесняват от това, че цената на електроенергията ще скочи. Не, няма да скочи. Ще има компенсации, които да я задържат на нивото, което е днес.
- А имате ли увереността, че върху работата на комисията няма да бъде оказван политически натиск – от една или друга страна, защото формулата на кабинета и без това е доста сложна?
- При всички положения, когато един обществен регулатор се опитва да балансира някакви отношения, няма начин определени среди и групи да не се опитват да изказват и налагат своите интереси. Това, в което мога да бъда сигурен и да ви уверя, е, че няма да се поддаваме на внушения и натиск и ще бъдем безпристрастни, така че решенията, които взимаме, да бъдат ясно осъзнати като най-справедливите, които са взимани в областта на енергетиката и ВиК услугите.
- Успяхте ли вече да се огледате и да имате поглед върху наследството, което получихте от предишния председател на КЕВР – Иван Иванов?
- Обемът е впечатляващ и изисква чисто физическо време.
- А как разчитате масираните прокурорски проверки по обекти като Чирен, Чаира, договара „Боташ“, има ли КЕВР отношение и позиция по темата?
- Не! КЕВР няма отношение по прокурорските проблеми. Виждате, че това са проблеми, които касаят търговски дружества и техните ръководства. Те трябва да си носят отговорност за решенията, които са взели. А работа на прокуратурата е да направи оценка дали тези решения са били законосъобразни, или не.
Все още няма коментари