В XXI век да оставиш 100-хиляден град месеци без вода е трагедия за потърпевшите и изключителна безотговорност на всички нива в държавата. Нима от есента „компетентните и отговорни органи“ в България, министерства, комисии, дирекции, кметове не са забелязали, че водата в язовир „Студена“ драстично намалява. Едва когато в Перник се изсипали всички управляващи, те се сблъскали с липса на контрол на всички нива. И сега се сетиха и спешно се засилиха да сменят кранове, да слагат сензори и да подменят тръбите в Перник. Дадоха се и нови милиони за ремонт на пречиствателната станция, което е трябвало да стане отдавна, но какво от това.
Дали всички тези много закъснели мерки ще напълнят бързо язовира, или ще чакаме все пак природата да свърши повече работа от управляващите.
В България има много язовири, които или периодично преливат, или неизвестно как се изпразват. Едни са държавни, други частни, трети безстопанствени и нищо не е ясно, а има толкова много контролиращи органи. Обаче от всички действия в държавата относно водата най-лесно се оказва да се вдигне цената, та отново да събираме пари за ремонти на ВиК мрежите. А къде отидоха събраните от предишните увеличени цени милиони? Управляващите и КЕВР признават огромните загуби на водата, за София са около 65% и ги калкулират в цената. За смяна на тръбите се говори от 30 години, но явно има „основателни причини“, та това досега да не се осъществи.
Питам се – дали ще се намери един достоен народен представител, да внесе в залата на НС закон за водите, който отлежава в деловодството от 2008 г., така че да се признават в сметките на гражданите само до 25% от загубите на вода. Така може би най-сетне ще се започне същинската дейност по смяна на ВиК мрежите. Във всички нормални европейски държави загубите на водата са 10-15%, а у нас ценната и жизненоважна течност се лее 65-70% в течове.
Петрова, София
Все още няма коментари