На днешната дата преди 138 години София е обявена за столица на България. На 3 април 1879 г. (22 март 1879 г.) Учредителното събрание в Търново Найден Геров изказва мисълта, че е „нужно да се определи столицата на Княжеството”. Проф. Марин Дринов предлага новата столица на Княжество България да бъде София и предложението му е прието.
Според Дринов предимствата на София за столичен град са няколко: намира се в центъра на българските земи и заема важно стратегическо положение, лежи на най-важния път на Балканския полуостров, който свързва Европа с Азия. Града се намира в обширно поле, което осигурява удобен терен за разширение. Близо до София се намира каменовъглената мина Перник, която веднага след Освобождението започва да доставя лесно и бързо въглища за индустрията, транспорта и отоплението.
Първата столица на българската държава е Плиска. Разположена е в обширна равнина на 2 км от днешното с. Плиска и води началото си от времето на хан Аспарух. През 893 г. цар Симеон I мести престолния град в Преслав. Велики Преслав – втората столица на Първата българска държава е изградена на левия бряг на р. Тича през първата половина на IX в. През 978 г. комитопул Самуил застава начело на държавата и обявява за столица Охрид. През 1018 г. византийците завладяват България. До пролетта на 1187 г. страната ни остава под византийско владичество. Тогава император Исак II Ангел е принуден официално да признае възобновяването на българската държава на север от Стара планина. За столица на Второто българско царство е провъзгласено Търново.
По данни от 1878 г., София има 11 694 жители, 2 училища, 7 църкви, 10 хана, 120 дюкяна, 62 механи, 19 фурни и 3 306 къщи, а общата й площ е 2,84 кв. км.
Вече 138 години София е българската столица, а девизът ѝе „Расте, но не старее”. Десетки прояви ще бележат празничния ден на града. В Галерия на открито на Столична община в Градската градина ще бъде представена фотографската изложба „София в четири сезона” с автор Елина Нинова. Изложбата обръща поглед към живите елементи в София – природата и хората през четирите сезона на годината. Авторката остава вярна на стремежа си да търси и показва красивото, което ни заобикаля, а по различни причини често остава незабелязано. В изложбата присъстват любими сгради и места, но погледнати през бялата пелена на падащия сняг през зимата или през цъфналите японски вишни през пролетта; показани са красиви детайли на сгради, промъкващи се между есенните клони с огненооранжеви листа или оглеждащи се в локви след току-що падналия дъжд.
От 10.00 до 14.00 часа ретро трамвай ще се движи по маршрут от пл. „Журналист” до пл. „Възраждане”. От 12.00 часа до 13.00 часа в Градската градина пред Народен театър „Иван Вазов” Софийският духов оркестър ще изнесе концерт по повод празника на града.
Все още няма коментари